معرفی کشورها

۱۰ مورد از تمیزترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲

دوست دارید بدانید تمیزترین کشورها کدامند؟ در این مقاله قصد داریم ۱۰ مورد از تمیزترین کشورهای جهان را نام ببریم، با ما همراه باشید.

۱۰- فنلاند

فنلاند

کشور فنلاند در شمال اروپا واقع شده است. این کشور از غرب با سوئد، از شرق با روسیه و از شمال با نروژ دارای مرز مشترک می‌باشد. فنلاند در سال ۲۰۲۲ با شاخص عملکرد محیط زیست ۷۸٫۶۴، رتبه دهم تمیزترین کشور جهان را کسب کرده است.

هلسینگی پایتخت فنلاند و بزرگترین شهر این کشور است.

۹- ایرلند

ایرلند

ایرلند با شاخص عملکرد زیست محیطی ۷۸٫۷۷ در سال ۲۰۲۲ جزو نهمین کشور تمیز جهان قرار گرفت.

پایتخت ایرلند دوبلین است که در ضلع شرقی جزیره واقع شده است. حدود ۴۰ درصد از جمعیت ۵ میلیون نفری ایرلند در دوبلین زندگی می‌کنند.

ایرلند با تولید ناخالص داخلی متوسط ۴۷۶ میلیارد دلار و سرانه تولید ناخالص داخلی ۹۴۵۵۶ دلار یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

۸- اتریش

اتریش

 

اتریش کشوری توسعه یافته واقع در در جنوب اروپای مرکزی می‌باشد. این کشور از ۹ ایالت فدرال تشکیل شده و وین پایتخت آن است.

اتریش با شاخص عملکرد زیست محیطی ۷۸٫۹۷ در سال ۲۰۲۲ جزو هشتمین کشور تمیز جهان قرار گرفت.

اتریش در اروپای مرکزی قرار دارد و کشوری غنی و محصور در خشکی، و کوهستانی می‌باشد.

مساحت اتریش ۸۳۸۷۹ کیلومتر مربع است و حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

۷- لوکزامبورگ

لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یک کشور کوچک محصور در خشکی واقع در اروپای غربی می‌باشد. از غرب و شمال با بلژیک، از شرق با آلمان و از جنوب با فرانسه دارای مرز مشترک می‌باشد. لوکزامبورگ با شاخص عملکرد زیست محیطی ۷۹٫۱۲ در سال ۲۰۲۲ هفتمین کشور تمیز جهان شناخته شده است. پایتخت این کشور، شهر لوکزامبورگ، یکی از چهار پایتخت رسمی اتحادیه اروپا می‌باشد.

لوکزامبورگ کشوری کوچک با ۲۵۸۶٫۴ کیلومتر مساحت، و تقریباً ۶۳۳۶۲۲ جمعیت در سال ۲۰۲۲ می‌باشد که باعث شده به یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای اروپا تبدیل شود.

لوکزامبورگ با تولید ناخالص داخلی ۸۴ میلیاردی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می‌باشد.

۶- بریتانیا

بریتانیا

بریتانیا با شاخص عملکرد زیست محیطی ۷۹٫۸۹ در سال ۲۰۲۲ به عنوان ششمین کشور تمیز جهان شناخته شده است. این کشور دارای شاخص کیفیت هوای بالای ۹۴٫۴۳ می‌باشد و از نظر آب آشامیدنی و بهداشت نمره کامل را کسب کرده است.

بعلاوه، بریتانیا یک کشور مستقل واقع در شمال غربی اروپا و دارای مساحت ۲۲۹,۸۴۸ کیلومتر مربع و جمعیت ۶۷٫۸ میلیون نفر می‌باشد.

بریتانیا دهمین کشور پربازدید جهان از نظر گردشگری است، و چهارمین کشور پربازدید در اروپا است.

۵- سوئد

سوئد

سوئد با شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۰٫۵۱ در سال ۲۰۲۲ به عنوان پنجمین کشور تمیز جهان شناخته شده است. سالهاست که این کشور به صورت مداوم در لیست تمیزترین کشورهای جهان قرار دارد.

سوئد بزرگترین کشور شمال اروپا با مساحت ۴۵۰۲۹۵ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا و پنجمین کشور بزرگ اروپا می‌باشد.

پایتخت کشور سوئد، استکهلم است.

۴- کشور مالت

مالتا

مالت کشوری جزیره‌ای واقع در جنوب اروپا متشکل از مجمع الجزایری در دریای مدیترانه می‌باشد. مالت با شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۰٫۹۰ در سال ۲۰۲۲ به عنوان چهارمین کشور تمیز جهان شناخته شده است.

پایتخت مالت، شهر والتا است که تنها ۰٫۲۴ متر مربع مساخت دارد و کوچکترین پایتخت ملی اتحادیه اروپا است.

۳- دانمارک

دانمارک

دانمارک با شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۱٫۶۰ در رتبه سومین کشور تمیز جهان در سال ۲۰۲۲ قرار دارد. این کشور در شمال اروپا واقع شده و جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی می‌باشد.

دانمارک کشوری توسعه یافته می‌باشد و دانمارکی‌ها از استاندارد زندگی بالایی برخوردارند. بعلاوه، این کشور در معیارهای خاصی از نظر عملکرد ملی، از جمله آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، حفاظت از آزادی‌های مدنی، حکومت دموکراتیک و غیره در رتبه بالایی قرار دارد.

۲- فرانسه

فرانسه

فرانسه با شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۳٫۹۵ در رتبه دومین کشور تمیز جهان در سال ۲۰۲۲ قرار دارد. این کشور سومین کشور بزرگ و ثروتمند اروپا و جذاب‌ترین مقصد گردشگری برای گردشگران می‌باشد.

فرانسه کشوری توسعه یافته است که تولید ناخالص داخلی آن هفتمین تولید ناخالص داخلی در جهان و نهمین کشور از نظر PPP (برابری قدرت خرید) است.

۱- سوئیس

سوئیس

سوئیس با شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۷٫۴۲ تمیزترین کشور جهان است. این کشور دارای جنگل‌های انبوه، حیات وحش و همچنین آب سالم و تمیز می‌باشد.

سوئیس از جنوب در همسایگی ایتالیا، از غرب در همسایگی فرانسه، از شمال در همسایگی آلمان و از شرق در همسایگی اتریش و لیختن اشتاین قرار دارد.

سوئیس به دلیل دارا بودن چشم‌اندازهای وسیع شهرت دارد. بیش از ۱۵۰۰ دریاچه در این کشور وجود دارد که هر کدام کمتر از ۱۰ مایل از دریاچه دیگری فاصله دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا