خانه / اخبار حوزه میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی / ابیانه همچنان در انتظار ثبت جهانی
ابیانه همچنان در انتظار ثبت جهانی
ابیانه در انتظار ثبت جهانی

ابیانه همچنان در انتظار ثبت جهانی

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اصفهان در سفری نیم روزه به همراه جمعی از مدیران این اداره کل به روستای ابیانه از تلاش به منظور ثبت جهانی این روستای تاریخی در آینده نزدیک خبر داد.

فریدون اله‌ یاری با اعلام این مطلب گفت: روستای تاریخی ابیانه، یکی از مراکز مهم شهرستان نطنز به منظور جذب گردشگران خارجی و داخلی در منطقه است.

او افزود: با توجه به ظرفیت‌های زیاد این روستا از منظر گردشگری و همچنین معرفی آن به مردم جهان، تلاش‌ها به منظور ثبت جهانی این روستا آغاز شده و این اداره کل نیز این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.

ثبت جهانی ابیانه

اله‌یاری تاکید کرد: به منظور تسریع در این امر می‌بایست هر چه سریعتر زیر ساخت‌های مورد نیاز تامین شود و موانع موجود بر سر راه ثبت جهانی این روستای تاریخی نیز رفع شود، که این مهم، همت و تلاش بی‌ وقفه مسولان و دوستداران میراث‌ فرهنگی منطقه را می‌طلبد.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اصفهان تصریح کرد: شهرستان نطنز، یکی از شهرستان‌های پیشرو و فعال در زمینه میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در استان است، به‌ نحوی که با تلاش‌های انجام شده، امکانات و زیر ساخت‌های گردشگری در این شهرستان از افزایش چشمگیری برخوردار بوده، لذا به‌ طور مثال، در چند سال گذشته شاهد افزایش تخت از ۴۳۰ تخت به یک‌هزار و ۲۰۰ تخت در شهرستان به‌منظور اقامت گردشگران، بوده‌ایم.

او گفت: با توجه به موقعیت ویژه این شهرستان و همچنین روستای ابیانه در استان، به منظور رفع موانع و مشکلات و همچنین ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای ثبت جهانی روستای تاریخی ابیانه، کارگروهی باحضور استاندار یا معاونت عمرانی استانداری و مدیران کل استان به منظور بررسی و رفع موانع مذکور و پیگیری مصوبات تشکیل می‌شود.

حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی نطنز

حسین یزدانهمر رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان نطنز و مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی ابیانه نیز در همین زمینه گفت: در طول سه سال گذشته اعتباری بالغ بر چهار میلیارد و ۹۰۵ میلیون تومان ‌در سطح شهرستان ویژه شهرهای نطنز، بادرود، خالدآباد، طرق‌رود و روستای تاریخی ابیانه و روستاهای تابعه شهرستان اختصاص یافته است، که این اعتبارات در راستای حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی، ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری و آموزش و ترویج صنایع‌ دستی اختصاص یافته که از نظر میزان اختصاص در سطح استان، رتبه سوم را دارد.

او افزود: با توجه به پیگیری‌ های چند ساله پایگاه میراث‌ فرهنگی ابیانه و اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان و وزارتخانه متبوع، امید است انتظارات دوستداران میراث‌ فرهنگی منطقه و مردم محلی، نسبت به قرار گرفتن روستای ابیانه در فهرست میراث جهانی هرچه زودتر محقق شود.

مجله گردشگری سپاهان (کوله)

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

بازار گل و گیاه ارغوان

بازار بین المللی گل و گیاه ارغوان افتتاح می شود

بازار بین المللی گل و گیاه اصفهان تحت عنوان « بازار ارغوان » در ۱۴ …