خانه / معرفی نقاط گردشگری ایران / تنگه کریان قشم؛ مبهوت این همه زیبایی در دل جزیره ای افسانه ای خواهید شد

تنگه کریان قشم؛ مبهوت این همه زیبایی در دل جزیره ای افسانه ای خواهید شد

یکی از زیباترین و افسانه ای ترین جزایر ایران، قشم است که خصوصا در این فصل از سال یعنی پاییز و زمستان ایده آل ترین مقصد برای سفر گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود.

یکی از دیدنی های بی نظیر و بکر این جزیره، تنگه کریان، در دل کوه های دولاب است که قدمتی تاریخی دارد و محل تامین آب شیرین اهالی بومی جزیره است.

این تنگه، منطقه ای دست نخورده و بکر در دل کوه های دولاب قشم است که موقع بارندگی و پس از باران زیبایی منحصر به فردی در آن به وجود می آید و به دلیل آبگرفتگی چاله های این دره و ارتفاع از سطح زمین، نسیمی که از وسط دره می گذرد هوایی خوش و خنکای خاصی دارد.

از آنجا که با توجه به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد، این چاه ها محل ذخیره آب باران است. کانال ها و چاه های تنگه کریان، قدمتی باستانی دارند و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.

قشم بزرگ ترین جزیره‌ مسکونی ایران و یکی از زیباترین و با صفاترین مناطق گردشگری سرتاسر ناحیه‌ جنوب ایران به شمار می‌آید. این شهرستان از مهم‌ترین مناطق استان هرمزگان بوده و دارای تاریخی طولانی است. سابقه حکومت در قشم به پیش از اسلام می‌رسد. امرای قشم با داشتن نیروی زمینی و دریایی، حاکمیت خود را حفظ کرده‌اند. چنان‌که در کتب تاریخی آمده، توجه به قشم در دوره ایلخانی مغول‌ها بالا می‌گیرد.

با ورود پرتغالی‌ها به خلیج فارس، قشم به‌دست آن‌ها می‌افتد و این استیلا تا قرن یازدهم هجری (دوره صفویان) ادامه می‌یابد. از هر سه دوره بقایایی به‌ جا مانده که امروزه جزو آثار دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند. صادرات شهرستان قشم گونه های ماهی و میگو، صنایع دستی، قایق، لنج و خاک سرخ است.

از آن‌جایی که صید آبزیان در این شهرستان از جایگاه خوبی برخوردار بوده و بیشتر مردم این شهرستان ماهی گیر و کارگر معدن خاک سرخ هستند، ماهی، میگو و خاک سرخ مهم‌ترین صادرات منطقه را تشکیل می‌دهند. از مهم‌ترین صنایع دستی مردم شهرستان قشم می توان به لنج سازی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک دوزی، سوند و حصیربافی، توربافی، گرگور سازی اشاره کرد.

در تنگه کریان جزیره قشم گرگورسازی از دیگر صنایع دستی مردمان جزیره‌ قشم به شمار می‌آید. گرگور تله‌های سیمی و نیم‌دایره شکلی است که به‌عنوان وسیله اصلی صید ماهیان کف‌زی از آن‌ها استفاده می‌شود و گرگورسازی در حال حاضر به خاطر کمبود و گرانی سیم مخصوص آن که وارداتی است رونق گذشته را ندارد اما در صورت تهیه و تامین سیم آن در آبادی‌های صیادی جزیره‌ قشم ساختن گرگور کم و بیش رواج دارد.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شبیه سازی چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم

در خیابان ۳۰ تیر، ۱۰ گاری که ظاهرشان را شبیه چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم درست …