دانستنی های گردشگری

درباره هیچهایک

هیچهایک روشی برای سفر کردن

هیچهایک روشی برای سفر کردن است که در آن مسافر، از شخص غریبه ای درخواست می کند که اگر مسیرش با او یکی است، بدون پرداخت هزینه ای همسفر او شود. معمولا کوله گردها این روش را برای سفر میان شهرها و مقاصدشان انتخاب می کنند که هزینه شان کمتر شده و همچنین با مردم محلی ارتباط بیشتری برقرار کنند. در ایران هم روز به روز این سبک سفر جایگاه خود را بیشتر پیدا می کند و افراد بیشتری هستند که به اصطلاح هیچهایک می کنند و هیچهایکر (Hitchhiker)، هستند. اما آیا هیچهایک امن است؟ می توانیم در کشور خودمان و یا دیگر کشورها این سبک سفر را انجام دهیم؟

هیچهایک کردن یا رایگان سواری، به طور کلی روش امنی برای سفر کردن است که در میان مسافران و بیشتر کوله گردها، رواج بیشتری دارد. اگر می خواهید یک هیچهایکر حرفه ای شوید، باید در نظر بگیرید که باید تحمل شرایط سخت مثلا منتظر ماندن در آب و هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم، پیاده روی های طولانی، در صورتی که کسی برای شما توقف نکنید شاید مجبور شوید مسیری طولانی را پیاده روی کنید، نداشتن آب و … را به جان بخرید اما در عوض می توانید رایگان سفر کنید، با مردم محلی آشنا شوید، از تجربه‌شان بهره مند شده، در مورد آداب و رسوم شهرشان سوال کنید و از مزایای دیگری بهره مند شوید. اما خب هر سفری نیازمند دانستن نکاتی است که آن را من، جالب و هیجان انگیز کند. در ادامه مواردی را برای شما مطرح کرده ایم که امنیت شما را در هیچهایک کردن بالا می برد.

امنیت اولیه قبل از هیچهایک

اول اینکه باید مطمئن شوید که در بخش امین جاده ایستاده اید، مثلا جایی که ماشین ها بتوانند در گوشه ای توقف کنند و در مسیر افراد دیگر قرار نگیرند. اطمینان پیدا کنید که رانندگان شما را می بینند (معمولا از ۱۰۰ متر جلوتر ایده آل است)، برای اینکه ۱: بتوانند تصیمیم بگیرند که آیا می خواند شما را سوار کنند و ۲: به طور امنی بتوانند در کنار جاده بایستند.

لباس های روشن و شفاف بپوشید، مخصوصا اگر در کنار جاده باید مسیری را راه بروید. اگر می خواهید در شب هیچهایک کنید، بهتر است که لباس یا پارچه منعکس کننده (رفلکتور) و چراغ قوه یا هدلمپ به همراه داشته باشید. رفلکتور و نور را همیشه در کوله به همراه داشته باشید. برخی مواقع مخصوصا شب ها، راننده ها به این دلیل یک هیچهایکر را با خود همراه می کنند که خوابشان نبرد؛ پس حتما اگر حتی کمی شک دارید که این دلیل سوار کردن شما باشد، حواستان باشد که اصلا نباید بخوابید.

هوشیاری

آگاهی بخشی از هیچهایک است که او را از قبول سواری های خطرناک حفظ می کند. پس بهتر است قبل از سوار شدن، حتما راننده و خودرو را بررسی کنید. اگر نشانه های شک برانگیزی وجود دارد (سوال های بی منطق، برقرار نکردن ارتباط چشمی و ….) سوار نشوید و خیلی ساده بگویید که مسیرمان یکی نیست. بهتر است همیشه وقتی کسی جلوی شما ایستاد، شما از او بپرسید که مقصد او کجاست که حتی اگر مسیرتان یکی بود و نشانه های مشکوکی دیدید، به راحتی بگویید که جای دیگری می روید و سوار ماشین نشوید.

به حس درونیتان اعتماد کنید! اگر حتی حس کردید که قرار است مورد سوء استفاده قرار بگیرید، سوار ماشین نشوید.

نکاتی برای ایمنی در طول سفر

مثبت فکر کنید و مثبت جذب کنید.
اگر در مورد ماشینی شک دارید، سوار نشوید.
شما همچنین می توانید باز بودن در را از داخل مطمئن شوید و وانمود کنید که درب را به درستی نبسته اید.
به پلاک خودرو، یا حداقل مدل، رنگ، و غیره توجه کنید و می توانید سپس آن را به دوست یا خانواده ای پیامک کنید. اگر سوار خودرویی شدید و کمی تردید و احساس ترس داشتید، با کسی تماس بگیرید و نام ماشین، رنگ، مدل و … را با صدای بلند به او بگویید. این باعث می شود که راننده بداند تحت نظر است.
بهتر است که سوار ماشین هایی که به نظر خانواده هستند شوید و از ماشین های مشکوکی با چند مرد دوری کنید.
اگر می شود، بهتر است که در صندلی جلو سوار شوید.
اگر مسیرتان به حدی طولانی است که ممکن است در ماشین بخوابید، از ابتدا مسیر اصلی را به راننده نگویید و به او اینطور بیان کنید که می خواهید دوستی را در شهری میانه راه ببینید. سپس اگر احساس امنیت کردید می توانید به راننده بگویید که دیدارتان را به زمانی بعد موکول خواهید کرد و می خواهید با او تا شهر x بروید.
اگر جایی ایستاده اید که ایستگاه، خانه و یا مردمی دیده می شوند، زمانی که سوار ماشین شدید، برای آن ها دست تکان دهید که راننده خیال کند که کسی شما را در حال سوار شدن به این ماشین دیده است.
نترسید!
با راننده مکالمه خوبی برقرار کنید که محترمانه و مبادی آداب باشد.
در صورت امکان با فردی که می شناسید هیچهایک کنید.
شاید اگر اسپری فلفل داشته باشید، کمی خیالتان راحتتر باشد. اما خب حمل همچین چیزی در برخی از شهرها و کشورها غیر قانونی است.

ایمنی وسایل

در طول سفرتان بهتر است که لوازم ارزشمندتان را نظیر پاسپورت، کیف پول، پول، موبایل و … را در کیف دستی که به طور کج روی شانه تان است یا کیف هایی که زیر لباس قرار می گیرند، قرار دهید. با اینکار، اگر حتی ۱ درصد مجبور شوید که از ماشین فرار کنید، دیگر نگران کوله تان نخواهید بود.

کوله پشتی‌تان را همزمان با خود از ماشین خارج کنید و اگر تنها هیچهایک می کنید، آن را صندوق عقب نگذارید. همیشه قبل از پیاده شدن همه جای صندلی را بگردید، موارد زیادی وجود دارد که هیچهایکرها وسایلشان را در ماشین جا می گذارند و شاید فکر کنند که کسی آن را دزدیده است! اگر در میانه راه از ماشین برای خرید، رفتن به سرویس بهداشتی و … خارج شدید، بهتر است که کوله و وسایلتان را با خود ببرید؛ ممکن است برای راننده کاری پیش بیاید که مجبور به رفتن شود، ممکن است ماشین را در پارکینگ و یا جای دیگر گم کنید، امکان این وجود دارد که راننده بخواهد وسایل شما را با خود ببرد و غیره.

انتخاب راننده

بهتر است که برای هیچهایک کردن، مکان هایی نظیر ایستگاه ها اتوبوس، پارکینگ کامیون و یا پمپ بنزین ها را انتخاب کنید. با اینکه ظاهر اشخاص مهم است، اما ظاهر مرتب نشانه امن بودن نیست و بهترین راه صحبت کردن با راننده و بررسی طرز برخورد اوست. زمانی که راننده ای را در پمپ بنزین ها و یا مکان های این چنینی می بینید، فرصت بیشتری دارید که با او صحبت کنید تا اینکه بخواهید در میان جاده با او صحبت کنید.

اگر می بیند که راننده خیلی اصرار می کند، عصبی است و یا حتی بی دلیل می خندد، بهتر است که سوار ماشین نشوید. یکی از روش های امن هیچهایک این است که سوار ماشین های سنگین شوید؛ از راننده دورتر می نشینید، هر لحظه می توانید در را باز کنید و ماشین های سنگین معمولا GPS دارند و مسیرشان چک می شود. البته هرگز به این فکر نکنید که از ماشین سنگینی که سرعت دارد به بیرون بپرید؛ البته اگر جانتان را دوست دارید.

منبع : سیری در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا