خانه / معرفی آثار تاریخی / روستای فلفلی در کویر سبزوار، روستای فرومد
روستای فرومد، مسجد جامع فرومد

روستای فلفلی در کویر سبزوار، روستای فرومد

روستای فرومد

دیگر در این دوره و زمانه کمتر جایی را می توان یافت که مانند روستاها دارای سادگی و آرامش باشند. در روستاها زندگی هایی در جریان است که در زندگی شهری امروزی کمتر می توان یافت.

از این رو روستاها دارای طرفداران بسیاری هستند.روستای فلفلی در کویر سبزوار یکی از گزینه های مناسب برای سفربه روستا می باشد .

سفر برای رهايی از دود، ترافيك و ازدحام شهرها بهانه سفر مردم در تعطيلات است اما در اغلب موارد آن‌ها به‌جای رفتن به منطقه‌ای آرام به شهرهايی سفر مي‌كنند كه ساعت‌ها برای رسيدن درترافيك جاده‌ها سرگردان مي‌مانند و البته از ازدحام جمعيت نيز نمي‌توان چشم‌پوشی كرد.

در روزگاری كه صنعت نوپای گردشگری ايران با مشكلات بسياری مواجه است و از طرفي شاهد مهاجرت بی رويه روستاييان به شهر‌ها به‌دليل فقر و محروميت هستيم، روستاگردی میتواند كليد توسعه صنعت گردشگری، ايجاد اشتغال و رفاه در روستاها باشد.

نكته قابل توجه اينجاست كه ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در روستاها با رويكرد بوم‌گردي هزينه چنداني براي دولت‌ها نخواهد داشت اما مي‌تواند انقلابي در گردشگري كشور به‌وجود آورد.

یکی از نمودهای کهن روستای فرومد، «مسجد جامع» آن است؛ بنایی شگفت انگیز که هر بیننده ای را به حیرت وا می دارد. اگر به این روستا سفر کردید، یقین بدانید که عظمت این بنا چنان خواهد بود که ناخودآگاه برای دیدار از این مسجد خواهید شتافت.

گفته می شود مسجد جامع «فرومد» سبزوار که به لحاظ معماری نیز جایگاهی ویژه دارد، روی بقایای یک آتشکده بنا شده است. کمتر روستایی را در ایران می توان یافت که دو چهره برجسته؛ یکی در ادبیات و دیگری در تاریخ داشته باشد، اما روستای «فرومد» این ویژگی را داراست.

«ابن یمین فریومدی» شاعر قطعه سرای اواخر قرن هفتم و هشتم هجری و «شیخ حسن جوری» از رهبران نهضت سربداران، هر دو از همین خطه هستند و مزارشان نیز در همین جاست.

اگر بتوانید در خانه اهالی باصفای فرومد، شب را به صبح برسانید که فوق العاده است، اما اگر می خواهید شب در هتل اقامت کنید، پیشنهاد ما رفتن به نزدیک ترین شهر بزرگ پیش روی تان، یعنی سبزوار است که از جاده اصلی شاهرود- سبزوار، حدود ۵۴ کیلومتر فاصله دارد.

بنا بر فصلی که به فرومد سفر می کنید، می توانید انار، انگور، انجیر، گردو، توت، شاتوت، فلفل قرمز و گیاهان دارویی چون مرزه و شیرین بیان را از اینجا به خانه ببرید، هرچند فلفل قرمز، کنجد و ادویه به عنوان سوغات شاخص این روستا به حساب می آید.

چند سال است که «فرومد» به مرکز کشت فلفل ایران تبدیل شده است. هم چنین ناگفته نماند که زیلوبافی هم مهم ترین صنعت دستی فرومد است و می توانید نمونه ای از زیلوهای آن را به یادگار داشته باشید.

منبع : سیری در ایران

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

ثبت ملی ۹ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی در اصفهان

ثبت ملی ۹ اثر منقول فرهنگی‌ تاریخی در اصفهان

ثبت ملی ۹ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی در اصفهان مراتب ثبت ۹ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی در …