روستای مارگون

روستای مارگون

روستای مارگون استان فارس

روستای مارگون روستایی است که در استان فارس واقع شده است و از توابع بخش مرکزی شهرستان سپیدان می باشد . مارگون، یکی از نواحی زیبا و ییلاقی استان فارس است که در گذشته از اتراق‌گاه‌های عشایر منطقه محسوب می‌شده است. این اتراقگاه ییلاقی، به مرور زمان به محل اسکان دائمی تبدیل و به نام «مارگون» معروف شده است. روستا دارای سطح قابل توجهی از باغات سیب و گردو است.

در پائين دست رودخانه مارگون باغهای سيب زرد و سرخ و … فراوانی ديده مي شود. در بين درختان جنگلی آنجا هم زالزالك و نوعی زرشك ديده می شود و به بركت اين رود ، حوضچه پرورش ماهي زيادی نيز درست شده است. روستای مارگون از سطح دریا در حدود ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد.

بافت و معماری روستای مارگون

این روستا دارای بافت متمركز و پلكانی است و این بدليل قرار گرفتن در شيب كوهستانی می باشد . مصالح بكار رفته در خانه های قديمی شامل چوب، خشت، سنگ و گل است.آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل و در پاییز و زمستان، سرد است.این روستا در دهستان کمهر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۶ نفر (۵۵خانوار) بوده‌است. ساكنان اين منطقه را اقوام لر و قشقايي ها دانست كه زمستان را براي كوچ انتخاب نموده اند.اهالي مارگون، مهمان نواز و خون گرم هستند .

جاهای دیدنی روستای مارگون

– از دیدنی های منطقه مارگون می توان به آبشار مارگون اشاره کرد که اين آبشار به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰متر، به دليل قرار گرفتن درداخل تنگه زيباي مارگون و تعدد رگه هاي آبشاري كه به درون دره و مسير رودخانه مي ريزند و همچنين تداخل درختان جنگلي و توپوگرافي ناحيه كوهستاني و رودخانه اي، زيبايي عجيبي به اين آبشار بلند و زيبا كه همچون ماري در دل كوه جاري مي گردد، داده است

– زيبايی های طبيعی دشت های مملو از لاله واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و ديگر گل هاي وحشی ، درپيرامون آبشار علاوه بر جريان رودخانه ها و چشمه ها، منظره اي بديع پديد مي آورند كه ديدار از آن را به خاطره اي فراموش نشدني تبديل مي كنند. غناي گونه هاي گياهي و جانوري اطراف آبشار سبب شده تا محيط پيرامون آن به عنوان يك منطقه حفاظت شده در سال ۷۸ در فهرست آثار ملي به ثبت برسد.

– باغهای سيب سرخ و زرد اطراف در فصل بهار با شكوفه ها و در تابستان با ميوه های رنگين خود منطره ای تماشايی را خلق می كنند.

– غار آبی ایجاد شده از صخره های کنار آبشار نیز از دیدنی های این مکان است .

منبع : سیری در ایران

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

هرآنچه که باید در مورد شیراز، مهد فرهنگ و تمدن ایران بدانید

هرآنچه که باید در مورد شیراز، مهد فرهنگ و تمدن ایران بدانید

قصد ایرانگردی دارید؟ چندین شهر هستند که توصیه می‌کنیم هرگز سفر به آنجا را از …