ساحل مفنق

ساحل مفنق یکی از زیباترین و جذابترین سواحل دنیا

ما در جنوب ایران یکی از زیباترین و جذابترین سواحل دنیا را داریم بخصوص در جزیره هرمزکه می توان به سواحل آن بخصوص ساحل مفنق در غرب جزیره اشاره کرد . این ساحل مکانی است مرجانی که به عنوان مکانی برای کمپینگ شهرت دارد.

در برخی نقاط این ساحل سنگ های تیز و برنده وجود دارد؛ پس در انتخاب محل کمپ خود دقت کنید. در ساحل مفنق می توانید خرچنگ ها را تماشا کنید و با رعایت مسائل ایمنی تنی به آب بزنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که امکانات رفاهی خاصی در این ساحل به چشم نمی خورد.

در جزیره هرمز سواحلی بی‌نظیر، دیدنی و استثنایی وجود داشته که هرکدام‌شان این توانایی را دارند تا شما را شیفته جذابیت‌های‌شان نمایند. سواحلی که بدون شک نمی‌توان همه‌شان را در یک روز بازدید کرد و باید برایشان حسابی وقت گذاشت.

ساحل محیط زیست، ساحل تک درخت، ساحل چند درخت، ساحل سنگ مرغان، ساحل منحصربه‌فرد سرخ و ساحل مفنق را می‌توان از بی‌نظیرترین‌های سواحل جزیره هرمز قلمداد کرد.

فیتوپلانکتون‌ها، موجودات بسیار ریزی هستند که در شب‌هنگام در لابلای آب‌های وارده به ساحل مفنق سوار بر موج‌های خروشان، برق می‌زنند و روشنایی خاصی به محیط می‌دهند.

در برخی نقاط ساحل مفنق، خاک ساحل به رنگ سیاه و پر از زرق و برق بوده و با قدم زدن و پیاده راه رفتن روی آن‌ به نظر می‌رسد که گویا دارید بر فراز آسمان‌ها و روی سطح ستارگان حرکت می‌کنید.

ساحل‌های جزیره هرمز را می‌توان بهترین نقاط ساحلی کشور جهت برپایی کمپ‌های ساحلی درنظر گرفت و به جرات می‌توان گفت که از خیل زیادی از سواحل دیدنی و طبیعی جهان نیز بهتر و زیباترند.

در بین سواحل هرمز، ساحل مفنق یکی از مشهورترین و پرطرفدارها در بین گردشگران عازم به تور جزیره هرمز است.

می‌توانید از طریق یکی از سواحل جزیره هرمز بر قایق سوار شوید و دور تا دور جزیره را بگردید، تا زیبایی‌های طبیعی این منطقه بکر و دیدنی را این بار از منظری دیگر و از دریا به آن نگاهی انداخته باشید.

سواری در دریای خروشان و شیشه‌ای خلیج فارس و با فاصله تماشا کردن سواحل جزیره هرمز حال و هوایی دوست‌داشتنی و تکرارنشدنی دارد.

در ساحل منفق می‌توان شاهد لاک پشت‌های پوزه عقابی جزیره هرمز بود که در کنار‌ه‌های سواحل جزیره هرمز معمولاً زیاد دیده می‌شوند و سوژه بسیار خوبی برای عکاسان محسوب می‌شوند.

پس از پیاده‌شدن از قایق در ساحل زیبا و دیدنی مفنق می‌توانید خودتان را آماده سوار کردن چادرها کنید. در کنار آب دریا، در سکوت و آرامش ساحل شنی و سنگی می‌توانید چندساعتی را وقت بگذرانید و حتی تنی به آب بزنید و کلی اوقات خوش را برای خودتان، دوستان‌تان و خانواده‌تان رقم بزنید.

آب و هوای جزیره هرمز

آب‌وهوای جزیره هرمز و سواحل آن، مانند ساحل مفنق در فصل تابستان غیرقابل تحمل بوده و ساکنان بسیار کمی در این فصل از سال در جزیره اقامت دارند.

در فصول بهار و پاییز، هوا نسبتاً شرجی بوده و آفتاب گرمی بر سر و صورت‌تان خواهد خورد، اما زمانی‌که به سایه بروید و لباسی مناسب به همراه داشته باشید، هوای مناسبی را تجربه خواهید کرد.

اما بهترین فصل سفر به جزیره هرمز و تماشای ساحل مفنق، زمستان است که با رویدادهایی همچون مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها همراه است.

نحوه دسترسی به جزیره هرمز

برای سفر به جزیره هرمز و تماشای سواحل دیدنی، مانند ساحل مفنق می‌توانید از طریق جزیره قشم، سوار بر قایق‌های تندرویی شوید که هر روز صبح از ساعت ۷ صبح از اسکله شهید ذاکری به سمت جزیره هرمز می‌روند و حدوداً نیم ساعت بیشتر طول نمی‌کشد.

راه دوم هم حرکت از اسکله شهید حقانی بندرعباس با همان قایق‌های تندرو است که حدوداً ۴۰ دقیقه زمان ‌می‌برد.

ساحل مفنق با بخش مرکزی جزیره هرمز ۴۰ دقیقه‌ای فاصله دارد، بخشی از راه رسیدن به آن را می‌توان با موتور سه چرخ رفت و بخشی از آن را هم پیاده می‌توان طی کرد تا از طریق خشکی به آن رسید.

منبع : سیری در ایران

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

فصل پاییز به کدام نقاط ایران سفر کنیم

۹ مقصد گردشگری در فصل پاییز

فصل پاییز به کدام نقاط ایران سفر کنیم؟ دوست دارید در فصل پاییز ایران‌گردی کنید؟ …