خانه / آیین، آداب و رسوم محلی / عروسی درخت نارنج

عروسی درخت نارنج

آیین های ایرانی؛ عروسی درخت نارنج (برداشت نارنج)

آنچه از این درخت به بار می‌نشیند از عطر گلبرگ‌های شكوفه‌هایش تا پوست نارنجش، خواص درمانی زیادی دارد. و البته یكی از بهترین و کار‌آمدترین استفاده‌هایش، این است که به عنوان یک نوشیدنی آرام‌بخش قوی و عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به همین دلیل محصول این درخت برای باغبانش اهمیت زیادی داشته و دارد و از قدیم مرسوم بوده كه اگر درخت نارنجی كه در خانه است، نارنج كم می‌داد یا اصلا ثمر نمی‌داد، آن درخت را عروس می‌كردند و برایش مراسم عروسی برپا می‌كردند و بر این باور بودند كه بعد از برپایی مراسم، آن درخت سال بعد و در فصل بهار بار نارنج خوبی خواهد داشت.

برای برپایی این مراسم، زن صاحبخانه، زنان همسایه را به عروسی درخت نارنج دعوت می‌كند و همه در زمان مشخص در آن خانه جمع می‌شوند. زن صاحبخانه اره‌ای برمی‌دارد تا شاخه‌های درخت را ببرد، اما هر بار یكی از زمان همسایه جلو می‌آید و ضامن درخت می‌شود.

بعد از آن تور بسیار نازكی روی درخت می‌كشند، شكرپنیر روی درخت می‌پاشند، كل می‌زنند، واسونك می‌خوانند و شادی می‌كنند. درواقع همان طور رفتار می‌كنند كه در مجلس عروسی دوستان و آشنایان شركت‌ می‌كنند.

خوشبختانه هنوز با وجود كمرنگ شدن برخی رسوم و آیین‌های اصیل در شهرهای كشورمان، این باور همچنان در میان مردم شیراز وجود دارد و گاهی این مراسم اجرا می‌شود.

منبع : سیری در ایران

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

کاخ عالی قاپو

دود آتش حلوا پزان در چشم عالی‌ قاپو

فضای جلوخان و حیاط ورودی کاخ عالی قاپو دودآلود و پر از همهمه است. دود …