خانه / اخبار / مالدیو

مالدیو

مالدیو، تکه‌ای از بهشت

مالدیو را خیلی‌ها بهشت زمین می‌دانند. با داشتن آب‌های آبی رنگ درخشان، سواحل شنی فوق العاده و از همه مهم‌تری مهمان نوازی و صمیمیت مردم محلی، به راستی که مالدیو به انتخاب برخی از تازه عروس‌ها برای گذراندن ماه عسل، غواص‌ها و حتی علاقه مندان به آفتاب تبدیل شده است. همه‌ی آن چیزی که از یک مقصد گردشگری انتظار دارید، در هتل‌های لوکس، سواحل آرام، طبیعت، آب‌های زلال و جانوران زیبای دریایی جزایر مالدیو می‌توانید بیابید. برای رهایی از زندگی روتین و مشغله‌های روزانه و تجربه‌ی جاذبه‌های متنوع و جدید بهترین انتخاب می‌تواند جزایر مالدیو باشد. زندگی درمحله ‌های مدرن و لوکس و ترکیب متناسب آن با بافت سنتی شهرها و روستاها، پیاده‌روی در طبیعت رنگارنگ و تماشای جانوران متنوع دریایی را تنها در جزایر زیبای این کشور می‌توان تجربه‌ کرد. جزیره‌هایی کوچک که با فاصله‌های کمی از هم این کشور را می‌سازند. شاید بتوان این کشور را آرام‌ترین جای کره زمین نامید. با وجود شور و هیجانی که در ساحل بعضی از این جزیره‌ها برپاست، باز هم آرامش آبی اقیانوس بر تمام این‌ها چیره می‌شود.

مجمع الجزایر مالدیو را ۱۲۰۰ جزیره مرجانی روی اقیانوس هند تشکیل می‌دهند که به شکل یک پرنده در حال پرواز دیده می‌شوند که البته از میان این همه جزیره، تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی است. مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیاست و به طور میانگین ۵/۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارند، بنابراین کم ارتفاع‌ترین کشور جهان نیز به شمار می‌آید.

سواحل زیبای مرجانی با ماهی‌های رنگارنگ آن و مرداب‌های صاف و زلال و درختان نارگیل، محیط مناسبی برای تجربه یک مکان جدید است. برخی از جزایر مالدیو ویژه گردشگری اختصاص یافته‌اند و در ۸۸ جزیره این کشور هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده است. گردشگرران مستقیم از فرودگاه بین المللی ماله به این جزایر می‌آیند و مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند. گردشگران با سوار شدن بر قایق‌های تندرو میان جزایر زمان زیادی را برای دیدن ماهی‌هایی می‌گذرانند که از سطح آب پیدا هستند. به همین دلیل جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد. غواصی در این کشور به اندازه‌ای مهم است که نخست وزیر مالدیو به هیات دولت دستور داد تا غواصی یاد بگیرند! البته فقط یکی از جنبه‌های این حرکت بحث گردشگری و جذب توریست آن بود چرا که در اصل غرق شدن مالدیو در آب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی است که به حقیقت خواهد پیوست. به دلیل ارتفاع کم این جمع الجزایر، پدیده بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و گرم شدن زمین آن را غرق خواهد کرد.

آنچه امروزه به‌عنوان فرهنگ مردم مالدیو می‌شناسیم، در حدود قرن سوم پیش از میلاد شکل گرفته است. البته، یک دوره‌ی ۱۴۰۰ ساله حاکمیت بودا بر این جزایر تأثیر بسزایی در فرهنگ مردم داشته است. زبان رسمي مالديو، زبان ديوهي است که زباني از خانواده هندوآريايي بوده و با زبان سينهالي (زبان رسمي سريلانکا) هم ‌خانواده ‌است. موقعیت استراتژیک این جزایر، مردم خاورمیانه را در حدود قرن ۱۰ میلادی به مالدیو کشاند و کم‌کم دین اسلام به این منطقه نفوذ کرد. مسجد السلطان بزرگ‌ترین مسجد کشور مالدیو است که در پایتخت آن بنا نهاده شده است. این مسجد شامل یک مرکز اسلامی‌بزرگ نیز هست و نزدیک ۵۰۰۰ نفر می‌توانند در آن همزمان نماز بخوانند. گلدسته‌های طلایی و زیبای این مسجد بر زیبایی‌های شهر ماله افزوده است. بسیاری از قهرمانان و افراد معروف و شخصیت‌های تاثیرگذار مالدیو در این مسجد دفن شده‌اند.

یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری مالدیو موزه ملی آن است. این موزه در پارک سلطان واقع شده است. موزه مجموعه‌ای ارزشمند از اشیای قیمتی و عتیقه است که در آن تاریخ و فرهنگ این کشور نمایان است. تاریخ گشایش این موزه ۱۹ نوامبر ۱۹۵۲ است و در هنگام افتتاح دو هدف را برای این کار بیان کردند؛ حفظ و نگهداری از فرهنگ ملی و بومی ‌و همچنین برانگیختن حس ملی و میهنی.

رستوران‌های سرباز همراه با اجرای موزیک بین المللی به صورت زنده و غذاهای بین المللی و محلی دریایی که به وفور در آن یافت می‌گردد. بشقاب‌های غذایی مرسوم مالدیو شامل برنج محلی با طعمی لذت بخش که در معجونی از مرغوب‌ترین گوشت‌های حیوانات و سبزیجات تفت داده می‌شوند و یا با ماهی و گوشت حیوانات دریایی دیگر سرو می‌گردد. شب پرواز مالدیو از سبد مرکباتی غنی، کامل و با کیفیت بهره می‌برد، مخصوصاً نارگیل، انبه و موز که شما آن‌ها را بیشتر در لیست مرکبات مناطق صحرایی می‌بینید. محوریت غذا در مالدیو ماهی (به خصوص ماهی تن) است و متأثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌های مختلف به خصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیموترش، چیلی و پیاز است. یکی از لذت بخش ترین تجربه‌های سفر به مالدیو استفاده از غذاهای متنوع این منطقه است، به نحوی که بسیاری از جمعیت گردشگر در این کشور سراغ غذاهای بومی می‌روند و همین موضوع نیز موجب ایجاد رستوران‌های متعدد در سطح جزایر شده است.

بین جزایر را معمولاً با قایق‌های پرسرعت می‌پیمایند که خود نیز یکی از جاذبه‌های مالدیو می‌باشد. در این مسیر می‌توانید شنای ماهی‌های پرنده و دلفین‌ها را ازنزدیک ببینید. مسافت‌های طولانی‌تر را می‌توان با هواپیماهای دریایی طی کرد و از مناظر شگفت انگیز و حیرت آور اقیانوس هند لذت برد.

مالدیو، جزیره‌ای که تنها فرودگاه آن به تنهایی می‌تواند دلیلی برای سفر شما به این جزیره رؤیایی باشد؛ زیرا به دلیل کمبود خشکی، دو جزیره را به هم متصل کرده و باند فرودگاه را بر روی آب ساخته‌اند که نظیر آن را در هیچ کجا نخواهید دید. مالدیو جزیره‌ای است افسانه‌ای و انتخابی مناسب برای داشتن ماه عسلی رمانتیک که عشق در لحظه لحظه آن جای دارد و خوردن غذاهای پر زرق و برق و تماشای آبهای زلال و شفافش هوش را از سر می‌برد. هتل‌های مالدیو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر کدام از آنها سورپرایزی همچون اتاق‌های شیشه‌ای که می‌توان ماهی‌ها و مرجان‌های دریایی را تماشا کرد، برای شما دارند. در مالدیو می‌توان به دنیای زیر آب سفر کرد و به دلیل عمق کم آب و نزدیکی جزایر به یکدیگر، از جزیره‌ای به جزیره دیگر شنا کرد. جزیره مالدیو قرار است در سالهای آینده به زیر آب برود و فقط خاطرات شیرینش را برای بازدید کنندگانش به یادگار بگذارد، پس فرصت رفتن به مالدیو را از دست ندهید و خاطره‌ای فراموش نشدنی در ذهن خود حک کنید.

نویسنده : مرضیه باغبانی

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

رزرو هتل

۱۰ نکته که باید هنگام رزرو هتل در نظر بگیرید

نکات مهم در هنگام رزرو هتل | با توسعه خدمات اینترنتی،‌ این روزها هنگام سفر …