خانه / معرفی آثار تاریخی / مسجد فرح آباد، جامانده از صفویه در دل ساری سرسبز

مسجد فرح آباد، جامانده از صفویه در دل ساری سرسبز

مسجد فرح‌ آباد بخشی از مجموعه تاریخی فرح آباد است که در دوران صفویه (شاه عباس اول) با سیاق معماری مکتب اصفهان احداث شده است.

در بنا، کتیبهٔ تاریخ‌دار یافت نشده‌ است اما بنای آن را حدود سال ۱۰۲۵ هجری قمری تخمین می‌زنند. مجموعه فرح آباد که شاه عباس بخش هایی از دوران سلطنت خود را در آن گذرانده‌ شامل مسجد، پل و کاخ جهان‌نما بوده که از آن میان تنها مسجد به دلیل موقعیت مردمی اش بجا مانده‌ است.  این مسجد که در فاصله ۲۵ کیلومتری ساری و ۲ کیلومتری دریای خزر واقع شده، طبق برنامه ریزی انجام شده به موزه تشیع شمال کشور تبدیل می‌شود.

اين بنا در دهکده فرح آباد ساري است که امروزه به صورت نيمه ويرانه درآمده، با طرح چهار ايواني ساخته شده و داراي دو سردر ورودي بزرگ، ايوان ها، حجره ها و طاق نماها، گنبدخانه و شبستان ستوندار است.

فضاي زير گنبد اصلي به ابعاد هر ضلع ۱۲ متر است. چهار کنج اين چهار ضلعي را با چهار گوشواره بزرگ جمع کرده و گنبدي بزرگ از نوع دوپوش پيوسته بر آن زده اند.

در طرفين گنبدخانه، شبستان هاي ستوندار، هرکدام با ۲۰ ستون حجيم و پوشش طاق و گنبد قرار گرفته است. صحن مسجد به ابعاد ۳۴×۴۸ متر، در اطراف با دهنه ها و ايوان ها محصور شده است. ايوان جنوبي، از ايوان شمالي بزرگتر و ايوان شمالي نيز از ايوان هاي شرقي و غربي بزرگتر است.

نماي مسجد، آجرچيني ساده است و تزيينات اندکي به صورت کاربندي، مقرنس و گچبري در شبستان و قسمت فوقاني محراب، جلوخان و ورودي مسجد به چشم مي خورد. صحن مسجد آجر فرش شده و در وسط آن، حوض آبي بوده است. بناهاي سمت شمالي صحن، شباهتي به کاروانسرا و محل استراحت مسافران دارد. اين بنا به شماره ۱۳۷۶/۳ به ثبت تاريخي رسيده است.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

موزه مردم شناسی تهران

کاخ ابیض یکی از کاخ‌های زیبای مجموعه‌ کاخ گلستان (در میدان ارگ تهران) است که امروزه …