خانه / معرفی نقاط گردشگری ایران / منطقه زيباى «صدف كوهى» آق بند

منطقه زيباى «صدف كوهى» آق بند

روستاى «آق بند» در ۵۹ كيلومترى شمال گنبد كاووس واقع شده و از توابع بخش داشلى برون دهستان اترك است. نزديك ترين روستا به آق بند، روستاهاى نارلى داغ و اوچ قويى بوده كه جزء همسايگان شمالى هستند.

روستا در داخل دره قرار دارد و اطراف روستا را تپه هاى خاكى فرا گرفته كه در طبيعت زيباى بهارى چوپانان دام هاى خود را در آن مى چرانند. شغل مردم روستا، كشاورزى و دامدارى است. كشاورزان بيشتر به كشت گندم، جو و هندوانه مى پردازند و كشت خربزه براى مصرف خود كشاورزان بوده و دامداران به پرورش دام هايى چون گوسفند، بز و گاو اشتغال دارند. زنان و دختران روستا علاوه بر كمك در كارهاى دامدارى و كشاورزى، در صنعت بافت قالى و قاليچه و پشتى تركمنى (قارچين) مشغول هستند.

نام روستا از معدن صدفى كه در شمال روستا همچون كمربندى نمايان بوده، گرفته شده است.

منطقه کوهی آق‌بند گنبدکاووس شامل کوه‌ها و تپه‌ماهورهایی به‌طول ۲۰ کیلومتر است که از بقایای رسوبات فسیلی (حلزون، صدف‌ها، مرجان‌ها و شکم پایان) تشکیل شده و بیانگر دوره حیات از دوران سوم زمین‌شناسی در استان گلستان است.

روستا در داخل دره قرار دارد و اطراف روستا را تپه‌های خاکی فرا گرفته‌اند که در طبیعت زیبای بهاری چوپانان دام های خود را در آن می‌چرانند. شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری است. کشاورزان بیشتر به کشت گندم، جو و هندوانه می‌پردازند و کشت خربزه برای مصرف خود کشاورزان است و دامداران به پرورش دام هایی چون گوسفند، بز و گاو اشتغال دارند.

زنان و دختران روستا علاوه بر کمک در کارهای دامداری و کشاورزی، در صنعت بافت قالی و قالیچه و پشتی ترکمنی (قارچین) مشغول هستند. نام روستا از معدن صدفی که در شمال روستا همچون کمربندی نمایان است گرفته شده است.

معدن صدف آق بند: معدن لوما شل ( Lumachelle ) در شمال و شمال شرق شهرستان گنبد کاووس در حوزه ای به وسعت ۳۰۰ کیلومتر مربع گسترده است. این منطقه به علت دور افتاده بودن، مدت ها ناشناخته مانده بود. لوما شل سنگی است که از اجتماع صدف دو کفه ای ها و شکم پایان به وجود آمده است. این ماده معدنی به طور کاملا اتفاقی در سال ۷۶ گزارش و سپس پی جویی در منطقه توسط کارشناسان سازمان صنایع و معادن استان انجام و وسعت کانسار بسیار عظیم تشخیص داده شد.

این روستا، ترکمن نشین است و طایفه‌ «داز» با نام خانوادگی «توغدری» (داز)، «قره باش»(داز)، «سن سبلی» (قره باش)، «امینی»(قره باش)، «داز دردی»، «داز» و چند خانواده از «بهلکه» در آن زندگی می‌کنند. طبیعت روستای آق بند در ماه های اسفند و فروردین بسیار سرسبز و دیدنی است.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شبیه سازی چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم

در خیابان ۳۰ تیر، ۱۰ گاری که ظاهرشان را شبیه چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم درست …