خانه / معرفی آثار تاریخی / موزه آب، اين کيمياي کوير

موزه آب، اين کيمياي کوير

موزه ای که نشان از اهمیت آب در قلب کویر ایران دارد.

جايى كه نه فقط اشياى موزه اش كه خود موزه، سازه هنرى شگفت آورى است كه در سال ۱۲۶۶ خورشيدى به دستور تجار معروف يزد «سيد على اكبر كلاهدوز» ساخته شد.

در محله تاريخى: موزه آب يزد در محل خانه كلاهدوزها بيش از ۲۰۰ شىء تاريخى شامل وسايل مرتبط با حمل و نگهدارى آب تا اسناد و مدارك مرتبط با آن را در خود جاى داده است؛ موزه اى كه همزمان با برگزارى نخستين همايش بين المللى قنات در ارديبهشت سال ۱۳۷۹ در اين شهر افتتاح شد. براى رفتن به اين موزه بهتر است اول از همه به ميدان اميرچخماق برسيد. موزه آب در هسته مركزى شهر و در نزديكى ديدنى هايى مثل مجموعه اميرچخماق و زندان اسكندر قرار دارد. اين خانه زيبا در بافت تاريخى فهادان در ورودى خيابان قيام و در انتهاى يك كوچه بن بست قرار دارد.

ديدنى هاى خانه كلاهدوزها: موزه آب كه همان خانه كلاهدوزهاست، يك حياط مركزى دارد با اتاق هايى دورتادور حياط و دو حوض در ميان باغچه ها. در طبقه همكف موزه، خبرى از اشياى موزه اى نيست، اما مى توانيد در كنار اتاق هايى با شيشه هاى رنگى و گچ برى شده، عكس بگيريد.

خانه کلاهدوزها که در زمینی به مساحت ۷۲۰ مترمربع و به درخواست حاج سید علی‌ اکبر کلاهدوز (یکی از بازرگانان عصر قاجاریه) در سال ۱۲۶۶ هجری قمری بنا شده، یک هنر معماری شگفت‌ آور است که از پنج اشکوب (طبقه) تشکیل یافته است. از سطح اول یا پایین‌ ترین طبقه این خانه، انشعاب دو کاریز رحیم‌ آباد و زارچ می‌گذرد که در حال حاضر یکی از این دو قنات همچنان فعال می‌ باشد.

فضای سطح دوم که در عمق ۱۰ متری زمین قرار دارد، به شکل هشت ضلعی است که به دلیل برخورداری از دمای ثابت و فضای مطلوب، محل مناسبی برای نگهداری و ذخیره نمودن خوراکی‌ ها بوده است. در این قسمت حوضی قرار دارد که با عبور آب قنات از آن، هوای آن همیشه خنک و مطبوع است.

سطح سوم که همان زیرزمین خانه به شمار می‌رود، دارای اتاق و دالان‌ های متعدد می‌ باشد که در روزهای گرم تابستان محل سکونت اهالی خانه بوده است.

سطح چهارم که طبقه همکف می‌ باشد، از بخش‌ های مختلفی همچون اتاق‌ های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمه خانه تشکیل یافته است. طبقه پنجم، پشت بام خانه است. در این طبقه چاه‌ خانه‌ ای وجود داشته که با استفاده از چرخ چاه، از چاه‌ های معروف چهل گز، آب برداشت و آب‌ انبار را که در طبقه همکف قرار داشت پر کرده و برای آشامیدن و نظافت استفاده می‌ کردند.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شاهکار هنر و معماری ایرانی مقصد شب گردی

باغ فتح آباد کرمان، باغی تاریخی که یکی از مشهورترین دیدنی های کرمان به حساب …