خانه / معرفی آثار تاریخی / موزه های اماراتی نوروزی

موزه های اماراتی نوروزی

اگر از علاقه‌مندان به تاریخ و موزه‌گردی هستید و سفر نوروزتان را به مقصد دبی برنامه‌ریزی می‌کنید،‌ از پنج موزه دیدنی امارات و شهر دبی بازدید کنید.

امارات متحده عربی که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شد، کشوری نسبتا جوان محسوب می‌شود که بخشی از تاریخچه آن هنوز نیاز به کشف‌شدن دارد. سرتاسر این شیخ‌نشین، تاریخ، فرهنگ، سنت‌ها و حیات وحش محفوظ شده است که در قالب بهترین و مدرن‌ترین موزه‌های این کشور خودنمایی می‌کنند. اگر به تاریخ علاقه دارید، حتما در سفرتان به این کشور به بخش‌های قدیمی دبی، شارجه و ابوظبی سر بزنید.

برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند و در سفر به هر کشوری مایل هستند با تاریخ آن کشور هم آشنا شوند، موزه‌گردی یکی از بهترین تفریحات دبی محسوب می‌شود. در امارات و به‌خصوص دبی، می‌توانید همه نوع تفریحی را تجربه کنید و چه زمانی بهتر از تعطیلات نوروز برای گشت و گذار در موزه‌های شهرهای مختلف امارات سراغ دارید؟

موزه دبی

قلعه فهیدی (Al Fahidi Fort) که امروزه با نام موزه دبی (Dubai Museum) شناخته می‌شود، در بخش قدیمی بر دبی و نزدیک برخی از میراث اصلی و مشهور دبی قرار گرفته است. این موزه، میزبان تاریخ، فرهنگ و سنت‌های دبی است. قلعه فهیدی یا موزه دبی، تاریخچه گذشته‌ی این کشور را بازگو می‌کند و نشان می‌دهد که پیشرفت و موقعیت کنونی دبی، چگونه از گذشته‌ی آن به‌وجود آمده است.

خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al Maktoum House) در بخش قدیمی شهر دبی ـ منطقه تاریخی الشندغه (Al Shindaga) ـ قرار دارد که اقامتگاه قبلی خاندان آل مکتوم محسوب می‌شده است و تا سال ۱۹۸۵ در آنجا ساکن بوده‌اند. این خانه اکنون با چندین موزه، یکی از جاهای دیدنی و به‌نوعی میراث فرهنگی این شهر محسوب می‌شود که در سفر به دبی نباید بازدید از آن را از دست بدهید.

موقعیت استراتژیک این خانه، این امکان را خانواده حاکم دبی می‌داد تا کاملا به مناطق بر دبی و دیره مشرف باشند. این مناطق بعدها به مرکز تجارت امارات تبدیل شدند. بازدیدکنندگان خانه آل مکتوم، این فرصت را دارند تا خانه و متعقات آن را ببینند که شامل معماری سنتی و اسناد تاریخی همراه با مجموعه عکس‌ها، جواهرات، سکه، تمبر و تاریخچه این خانواده است.

موزه تاریخ طبیعی شارجه

شارجه، قطب فرهنگ و هنر امارات به‌حساب می‌آید و میزبان موزه‌ای به نام تاریخ طبیعی شارجه (Sharjah Natural History Museum) است که هرگز موزه‌ای به این جذابیت پیدا نخواهید کرد.

داخل این موزه می‌توانید وارد دنیای مختلفی شامل فضا، خشکی و دریا شوید. بخش آموزشی این موزه برای بچه‌ها بسیار دوست‌داشتنی خواهد بود و جذاب تر از آن، پناهگاه حیات وحش این موزه است.

موزه شارجه که خارج از شهر قرار گرفته، معرف مرکز حیات وحش عربی است که بازدیدکنندگان آن می‌توانند حیات وحش را در محل سکونت طبیعی خودشان نظار‌گر باشند.

موزه تمدن اسلامی شارجه

موزه تمدن اسلامی شارجه (Museum of Islamic Civilization) که در قلب شارجه قرار دارد، میزبان نوآوری‌های قدیمی متعلق به سال‌های تمدن اسلامی است. معماری مدرن مسجدگونه باعث شده که سقف این موزه، مرتفع ساخته شود. راهنمای این مسجد، به گردشگران خوشامد می‌گوید و آن‌ها را به سمت بازدید از کتابخانه هدایت می‌کند. گردشگران می‌توانند مجموعه‌ی هنری وسیع و گالری علوم و تکنولوژی این موزه را ببینند.

کاخ موزه العین

قصر العین که بیشتر با نام کاخ العین شناخته می‌شود، به فاصله یک ساعت رانندگی از پایتخت امارات قرار گرفته است. این کاخ یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های فرهنگی در امارات به‌حساب می‌آید که بی‌نهایت از آن محافظت می‌شود. کاخ موزه العین (Al Ain Palace Museum) تا سال ۱۹۶۶ محل سکونت شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، حاکم پیشین امارات بوده است. در این موزه می‌توانید تاثیر واقعی زندگی روزمره حاکم امارات بر این قصر را مشاهده کنید.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

زهره زرشکیان

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

معبد نارنجی کیوتو

کیوتو نام یکی از بزرگترین شهرهای کشور ژاپن است که جاذبه های بسیاری در خود …