خانه / معرفی آثار تاریخی / میمند ِ اسرار آمیز!

میمند ِ اسرار آمیز!

روستاي میمند در جنوب شرقي ايران، از توابع  بخش مركزی شهر بابک در استان كرمان است كه بین شهرهای يزد، كرمان و شیراز قرار دارد. عده ای معتقدند، میمند از دو واژه «می» به معنای شراب و «مند» به معنای مست و مستی می باشد.

مردان اين نواحی «می» می نوشیدند و اين حفره ها را در اثر مستی می كنده اند. عده ای ديگر عقیده دارند واژه میمند مأخذ از میمنت و مباركی است. عده ای نیز به اين باورند كه مردمان اين نواحی از میمند فارس مهاجرت كرده اند و چون در اين ناحیه اقامت گزيده اند، آن را میمند نام نهاده اند.

اما عمده ترين باور در زمینه وجه تسمیه میمند، تولید عرقیجات در اين روستا می باشد. روستای میمند تنها روستای تاريخی در جهان است كه هنوز روابط سنتی زندگی در آن جريان دارد و می توان نشانه زندگي انسان و طبیعت در هزاره دوم میلادی را به خوبی در آن ديد.

 اين روستا «هفتمین منظر زندگی»، طبیعی و تاريخی جهان است كه جايزه مركوری را دريافت كرده است. جايزه ملینا مركوری جايزه ای است كه از سوی دولت يونان و با همکاری مجامع فرهنگی – بین المللی مانند يونسکو و ايکوموس (شورای حفاظت از بناها و محوطه های تاريخی) به آثاری اهدا می شود كه دارای شرايط و ضوابط فرهنگی، طبیعی و تاريخی منحصر به فرد باشد. معماری اين روستا يک پارچه و استثنايی است كه موجب اختلاف اين روستا با روستاهای ديگر شده است. ساختمان و خانه های میمند از عجايب روی زمین است و شايد به جز «بامیان» جای ديگر نتوان يافت كه چنین معماری داشته باشد.

فضاهای احداثی تنها كالبد درونی دارند و كالبد بیرونی همان طبیعت است كه تقريباً دستکاری نشده است. اين روستا در سطح شیبدار و در طبقات مختلف (دو تا پنج طبقه) بريدگی ها به صورت شکاف های افقی به وجود آمده است. طول اين بريدگی ها حدود شش تا ۹ متر است، در فرهنگ مردم میمند، به اين مسیرهای افقی كه در سطح شیبدار تپه های به عمق رفته و در انتها به منازل غار مانند اطلاق می گردد، (Kiche) مسکونی ختم می شود.

كیچه (كوچه)

كیچه ها در انتها به ارتفاع مورد نظر برای كندن خانه می رسد و انتهای كیچه به فضايی ايوان مانند به نام دالان ختم مي شود، اين فضا مهمترين عنصر مکانی است، زيرا اغلب امور روزمره خانواده در آن صورت می گیرد. در اطراف هر كدام از اين دالان ها بین يک تا پنج طبقه خانه صخره ای وجود دارد. خانه های مسکونی در پنج طبقه و به شکل پلکانی و يک در میان روی هم قرار دارد ، به نحوی كه هیچ كدام از آنها با يکديگر برخورد ندارند، حدود ۴۰۶ كیچه بزرگ و كوچک در میمند وجود دارد و تعداد اطاق ها  ۲ هزار و ۵۶۰ عدد می باشد.

درهای ورودی از چوب ساخته شده و به داخل اتاق ها باز می شوند. در كنار در ورودی و داخل ديوار ايوان ها روزنه ای به وجود آورده اند كه از طريق آن و به وسیله ابزاری به نام «كلیدون» در قفل و باز می شود. ورودی خانه ها از سطح كیچه حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر بالاتر است، اين ارتفاع مانع ورود آب و خاک به درون خانه می شود. اندازه و تعداد اتاق ها متفاوت است، در اتاق، اجاق وجود دارد که در زبان محلی به آن (didon) می گویند. ديدون با سوزاندن هیزم در اجاق ها براي تهیه غذا در درون اتاق ها طی سالیان متمادی موجب سیاهی رنگ سقف و بدنۀ اتاق ها شده و باعث گرديده تا بدنه داخل اتاق ها ايزولاسیون شده و باعث عمر بیشتر اتاق ها شود.

 امروزه، چون میزان استفاده از اين اجاق ها كمتر شده و آتش افروخته نمی شود، باعث شده تا خاک سقف ها به آهستگی ريزش پیدا كند. اندازه اين اتاق ها از نظر هندسی منظم نیستند، كف پوش اين اتاق ها اكثراً از نمد، گلیم يا قالیچه به اندازه های متفاوت است.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شاهکار هنر و معماری ایرانی مقصد شب گردی

باغ فتح آباد کرمان، باغی تاریخی که یکی از مشهورترین دیدنی های کرمان به حساب …