خانه / معرفی آثار تاریخی / بزر گترين مجموعه تفريحى در غرب اصفهان: هفت برج خارون، یادگار تاریخی برای کاربردی امروزی

بزر گترين مجموعه تفريحى در غرب اصفهان: هفت برج خارون، یادگار تاریخی برای کاربردی امروزی

مجموعه تاریخی هفت‌برج خارون نجف آباد اواخر دوره قاجار در جنوب شرقی نجف آباد و مجاور نهری به همین نام ساخته شده، در حال حاضر ضمن حفظ هویت تاریخی و گردشگری خود، به مجموعه ای کاربردی برای ویژه برنامه‌های فرهنگی و هنری تبدیل شده است.

در این بنا هفت برج منفرد از هم به کمک دیوارهای بلند کاهگلی ۴ متری، مجموعه‌ای بی‌نظیر از برج و بارو را تشکیل داده است. تقسیم‌بندی برج‌ها در زوایا و اضلاع دیوارها در کنار سردر ورودی‌ها، منظره زیبایی را به وجود آورده و هشتی و اتاق‌هایی در بالا، پایین و زیرزمین، قسمت ورودی این اثر را تشکیل می‌دهد.

 ارگ در حصار باغى به مساحت ۳هزار متر مربع واقع شده است و هفت برج دارد شش تا از اين حقيقت كبوترخانه اند. مانند اين برج ها را تنها در شهر تبريز مى توان يافت. هر برج حدود ۱۴ متر ارتفاع دارد. اين برج ها با ديوارهاى كاهگلى به ارتفاع ۴ متر به يكديگر وصل شده اند. تقسيم بندى برج ها در زاويه ها و اضلاع ديوارها و نيز سردر ورودى اين مجموعه منظرهاى زيبا به وجود آورده كه به وسيله هشتى و اتاق هايى در بالا، پايين و زيرزمين، ورود به ارگ را ممكن مى سازد. با تبديل ارگ به مجموعه فرهنگى و تاريخى شيخ بهايى، قسمت هاى ديگر چون آبنما، چاى خانه سنتى، محوطه فرهنگى- تفريحى و فضاى سبز به ارگ افزوده شده است. ارگ شيخ بهايى يا در «هفت برج خارون» همان گذشته به منظور فراهم كردن كود حيوانى (پرندگان) احداث شده و براي مصارف كشاورزى مورد استفاده قرار مى گرفت كه در سال هاى اخير رو به نابودى و تخريب مي رفت.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شاهکار هنر و معماری ایرانی مقصد شب گردی

باغ فتح آباد کرمان، باغی تاریخی که یکی از مشهورترین دیدنی های کرمان به حساب …