خانه / معرفی نقاط گردشگری ایران / چشمه آب گرم ایوب، یادگاری جوشان از گذشته های دور

چشمه آب گرم ایوب، یادگاری جوشان از گذشته های دور

روستاى ايوب پيامبر در ۹۵ كيلومترى شمال بجنورد و د ر دهستان گیفان قرار دارد كه بيشتر شهرت خود را مديون چشمه هاى جوشان آب گرمش است، گفته مى شود به دليل گوگردى بودن، براى درمان و تسكين امراض پوستى مناسب است. اين چشمه در فاصله هفت كيلومترى مركز دهستان گيفان قرار دارد. اهالى اين روستا معتقدند ايوب پيامبر براى علاج بيمارى برص خود، عصايش را در اين مكان به زمين كوبيد و در پى آن، آبى گرم از زمين بيرون تراويد تا وى جسمش را از آلودگى هاى موجود بيمارى پاك كند.

آب گرم ايوب علاوه بر اينكه به عنوان يك مكان تفريحى براى شنا استفاده مى شود، بيشتر به دليل خاصيت زيادى كه براى درمان و التيام بيمارى هاى پوستى دارد، مورد توجه قرار گرفته است. اما جالب تر از آن وجود چشمه هاى آب سرد در داخل و كنار استخر آب گرم است. وجود چشمه آب سرد و گرم در درون استخر، دماى آب را متعادل و براى شنا دلچسب مي كند.

در کنار استخر آب گرم روستا، یک زیارتگاه کوچک با یگ گنبد طلایی رنگ زیبا خودنمایی می‌کند. ساکنان قدیمی روستا اعتقاد دارند این مقبره به ایوب پیامبر تعلق دارد و حکایت‌های نیز از آن تعریف می‌کنند. این مقبره با عنوان زیارتگاه حضرت ایوب شناخته می‌شود و به نظر می‌رسد متعلق به دوران قبل از اسلام است، چرا که در سال ۱۳۳۴ جهت قبر آن را به سمت قبله تغییر دادند. گردشگرانی که به قصد چشمه‌های آب گرم به این روستا سفر می‌کنند، می‌توانند پس از شنا در استخر و پاکیزگی بدن‌شان، برای زیارت به این مقبره نیز سری بزنند.

در حال حاضر آب گرم ایوب دارای دو استخر جدا از هم است که یکی از آن‌ها مخصوص استفاده آقایان و دیگری مخصوص استفاده بانوان گرامی است. استخر آقایان در واقع محل اصلی جوشش آب چشمه آب گرم است.

در سال‌های اخیر تلاش شده تا با قرار دادن تعدادی کانکس در مجاورت این محل گردشگری، امکان اقامت شبانه گردشگران در این مکان فراهم شود، ولی در کل باید ادعا کرد که روستا دارای امکانات اقامتی مناسبی نیست و نمی‌تواند پاسخگوی تعداد زیادی از مسافرین باشد.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شبیه سازی چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم

در خیابان ۳۰ تیر، ۱۰ گاری که ظاهرشان را شبیه چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم درست …