خانه / معرفی نقاط گردشگری جهان / چشمه های معدنی مشهور دنیا

چشمه های معدنی مشهور دنیا

برخی از چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی دارای فوران های آب جوش و رنگ های خاص و عجیب و غریب می باشند. با این حال برای علاقه مندان به استخرهای معدنی و چشمه های آب گرم این ساختارهای طبیعی در جهان می تواند برای نیازهای درمانی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این مطلب می خواهیم برخی از مشهورترین چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی در جهان را معرفی نماییم پس با گردشگری سپاهان (کوله) همراه شوید.

پاموکاله 

پاموکاله که در زبان ترکی به معنی قلعه پنبه می باشد مشهورترین مکانی است که می توانید در آن تراس های سفید رنگ با چشم اندازی دیدنی و غیرقابل باور را مشاهده نمایید. این تراس ها از سنگ تراورتن ساخته شده است. سنگ های رسوبی که توسط چشمه های آب گرم و مواد معدنی موجود در آن ها به این تراس های آورده شده و رسوب کرده اند. هزاران سال است که مردم خود را در این استخرها که مشهورترین در نوبه خود است شسته و همچنان به عنوان یکی از جاذبه های کشور ترکیه به شمار می رود. شهر باستانی یونانی به نام هیراپولیس (Hierapolis) در بالای این چشمه های آب گرم توسط پادشاه پریگامون (Pergamon) ساخته شده است. خرابه های باقی مانده از حمام ها، عبادتگاه ها و دیگر آثار یونان باستان را می توانید در این سایت مشاهده نمایید.

التاتیو 

ال تاتیو یکی از مشهورترین چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی بوده که در کوه آند در شمال کشور شیلی واقع شده و در ارتفاع ۴۳۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. شرایط آب و هوایی خاص و همچنین ارتفاع بالا باعث شده تا زمین این چشمه آب گرم طبیعی یکی از خاص ترین نقاط بر روی کره زمین باشد. التاتیو با دارا بودن بیش از ۸۰ مورد استخرهای معدنی و چشمه های آب گرم فعال و فورانی به عنوان بزرگترین و مشهورترین نمونه از خود در نیمکره جنوبی و سومین میدان بزرگ از این چشمه های طبیعی در جهان می باشد. با وجود آب و هوای سرد و یخبندان در این ناحیه اما بسیاری از بازدیدکنندگان در این چشمه های آب گرم فرو رفته و از استخرهای معدنی این منطقه استفاده می کنند.

پارک میمون جیگکودانی 

جیگکودانی پارک میمون ها در منطقه ای معروف در نزدیکی ناگانو ژاپن می باشد. این نام به معنی دره جهنم می باشد که به دلیل بخار و آب جوشی که از زمین یخ زده خارج شده و توسط صخره های شیب دار و یخ زده احاطه شده است به این نام خوانده می شود. این منطقه شهرتش به این دلیل است که جمعیت بزرگی از میمون های وحشی در فصل زمستان که برف سراسر پارک را فرا می گیرد به سوی این دره و چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی آن می روند که در نوبه خود در جهان بی نظیر می باشد. میمون ها از صخره های شیب دار و جنگل ها پایین آمده تا در چشمه های آب گرم این ناحیه از سرمای زمستان فرار کنند.

یلوستون 

پارک ملی یلوستون، اولین پارک ملی در جهان بود که در سال ۱۸۷۲ به منظور محافظت از تعداد زیادی چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی و همچنین حفاظت از حیات وحش باورنکردنی و زیبایی ها و ناهمواری های این منطقه تاسیس گردید. یلوستون در بالای ناهمواری های این منطقه در کنار چشمه های آب گرم خود قرار گرفته است. در نتیجه این پارک دارای نیمی از ویژگی های ژئوترمال شناخته شده در جهان بوده و همچنین دارای بیش از ۱۰ هزار چشمه آب گرم و استخرهای معدنی می باشد که مشهورترین ها در جهان نیز در اینجا قرار دارند. در طول ۱۷ میلیون سال گذشته در این نقاط یک سری فوارن های خشونت آمیزی انجام شده که بیش از ۱۲ عدد از آن ها بیش از اندازه بزرگ بوده است. آخرین انفجار آتشفشان یلوستون در حدود ۶۴۰ هزار سال پیش رخ داده است.

یکی از مشهورترین جاذبه های آب گرم در کشور ژاپن با بزرگترین حجم آب گرم در جهان بپو می باشد. البته این استخرهای معدنی طبیعی غیر از یلوستون در ایالات متحده به عنوان بزرگترین در ژاپن شناخته می شوند که دارای ۹ عدد از چشمه های آب گرم بوده و به عنوان جهنم بپو شناخته می شود و برای بازدید و نه حمام کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

دالول 

دالول یک دهانه انفجاری آتشفشانی در داناکیل اتیوپی بوده که در حال حاضر خاموش می باشد. این ساختار چشمه های آب گرم در سال ۱۹۲۶ تشکیل شده و بسیاری دیگر از دهانه های مشابه نیز با نمک پر شده است. این ناخیه دور افتاده در بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ به عنوان نقطه ای با بالاترین دمای متوسط در کره زمین به اندازه ۳۴ درجه ثبت شده است. دالول شبیه به مناطق معروف چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی در یلوستون پارک بوده اما به نظر می رسد کشش در آن گسترده تر می باشد.

 هاکادالور 

هاکادالور دره ای در ایسلند بوده که دارای بزرگترین و مشهورترین چشمه های آب گرم در این کشور و جهان می باشد که از جمله آن ها می توان به گیسیر (Geysir) و استروکور (Strokkur) اشاره کرد. گیسیر جزء اولین چشمه های آب گرم شناخته شده در اروپا بوده و به همین دلیل نام آن بر روی تمامی استخرهای معدنی قرار داده شده است. انفجار در این چشمه می تواند آب جوش را تا ارتفاع ۷۰ متر به آسمان پرتاب کند. با این حال فوران ها متغیر بوده و در گذشته برای مدت چندین سال به طور کامل متوقف شده بودند. در حال حاضر این چشمه های آب گرم و استخرهای معدنی شناخته شده در جهان به طور متوسط ۳ بار در روز فوران خواهند داشت. استروکور که کمتر از ۵۰ متر از گیسیر فاصله دارد تقریبا هر ۱۰ دقیقه یا کمی بیشتر از آن فوران می کند.

تالاب آبی 

تالاب آبی در واقع یکی از چشمه های آب گرم ژئوترمال است که در یک میدان گدازه در میان فرودگاه بین المللی کفلاویک و منطقه ریکاویک در جنوب غربی ایسلند قرار گرفته است. تالاب محصولی جانبی از این نیروگاه ژئوترمال است. آب بسیار داغ از داخل زمین و از کنار گدازه ها تخلیه شده که برای توربین ها تولیدکننده برق مورد استفاده قرار می گیرند. پس از اینکه آب از توربین ها عبور کرد، از طریق یک مبدل حرارتی گرمای خود را برای سیستم گرمایش آب شهری از دست داده و در نهایت به داخل تالاب منتقل می شود. چشمه های آب گرم و استخرهای این چنینی دارای بسیاری از مواد معدنی بوده و برای بسیاری از بیماری های پوستی بسیار مفید خواهد بود. دمای آب در داخل تالاب در حدود ۴۰ درجه بوده که در تمام طول سال حتی در شرایط انجماد نیز بسیار لذت بخش می باشد.

پویان آقاسی

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

بزرگترین مرکز تفریحی خانوادگی در شارجه

گردشگری سپاهان (کوله) امروز راهی شهر شارجه می شود؛ جایی که عنوان پایتخت فرهنگی امارات …