دانستنی های گردشگری

کیسه خواب

خرید کیسه خواب مناسب

وقتی برای یک کیسه خواب مناسب مشغول جستوجو هستید به ویژگی های طراحی و مواد استفاده شده توجه کنید. به بخشپاها ناحیه حفاظت از بدن محافظ زیپ و نوار عایق آن توجه کنید. چطور طراخی شده اند؟ آیا نقاط نفوذ هوای سرد به طور در آنها وجود دارد؟ چه مقدار عایق در کیسه خواب وجود دارد؟ اگر کیسه خواب را از یک مغازه تخصصی می خرید فروشندگان انتظار این را دارند که به داخل کیسه خواب برویئ و آن را امتحان کنید.اما انجام این کادریک فروشگاه بزرگ احتمالا کمی عجیب به نظر می رسد. خرید از طریق انترنت تنها به افراد با تجربه توصیه می شود.

کوک ها را برسی کنید

دوخت کوک ها باید با حداقل ۳ کوک در هر سانتیکتر و دوخت تقویتی در نقاطی که کوک ها کشیده می شوند وجود داشته باشند. آیا می توانید پر قو را راحت از کیسه خواب بیرون بکشید؟(قسمت پای کیسه خواب بین کوک محل خوبی برای آزمایش است). اگر پر قو بیرون می اید کیسه خواب پرکن درونش را در طول زمان از دست می دهد.

داخل کیسه خواب بروید

مطمئن شوید که برای راحتی فضای کافی در کیسه خواب وجود دارد. امتحان کنید ببینید آیا می توانید در داخل کیسه شکمتان را بخارانید؟ دسته زیپ هارا بکشید و روکش را ببندید. تمام بخش های کیسه خواب را از لحاظ راحتی برسی کنید. کیسه خاب را تنها با خوابیدن به پشت امتحان نکنیسد. اگر پهلو یا شکم می خوابی کیسه خواب را در این حالت نیز امتحان کنید.

با زیپ بازی کنید

آیا به هم وصل کردن زیپ در کیسه خواب آسان است ؟ به دنبال کیسه خوابی باشید که شل نشود تا از گیرکردن زیپ به نوارهای عایق جلوگیری شود . اگر با کوله پشتی سفر می کنید یا دوچرخه سوار هستید ممکن است برای ۳۰ تا ۶۰ گرم صرفه جویی در وزن یک زیپ سه چهرم را انتخاب کنید . البته زیپ سه چهارم در کیسه خواب زمستانی هم می تواند مناسب باشد اما به هر حال از خاصیت عایق کمتری برخوردار است . به همین دلیل بهتر است که کیسه خواب های سه فصله ای را انتخاب کنید که زیپ آن در طول کیسه خواب و در یک طرف آن دوخته شده باشد تا تهویه مناسبی را برای پاهای شما فراهم کند .

پر کن را امتحان کنید

کیسه خواب را در ساک آن بگذارید . آیا کیسه خواب زمانی که فشرده شده است به راحتی در کوله پشتی تان جای می گیرد . بگذارید کیسه خوا حدود ۵ دقیقه در ساک باشد ، سپس آن رابیرون بیاورید . به خوبی بتکانید و روی زمین بیندازید و ۵ دقیقه به آن وقت دهید تا شکلش را به دست آورد . وقتی به حالت اولیه برگشت روی هر بخش به سمت پایین فشار آورده و رها کنید . کیسه خواب باید ظرف چند ثانیه به حالت اول خود بازگردد .

دمای کیسه خواب

دمای کیسه خواب بسته به منطقه ای که به آن سفر می کنید اهمیت بسیاری دارد. خصوصا در کویر که معمولا شب های بسیار سردی دارد، انتخاب دمای مناسب کیسه خواب می تواند سفرتان را بسیار لذت بخش تر بکند. به طور کلی کیسه خواب ها از نظر دما به ۴ دسته Maximum Comfort، Comfort، Lowest Comfort و Extreme تقسیم می شوند. بهتر است در زمان خرید درجه ی مناسب، با توجه به محلی که قصد سفر به آن را دارید، از فروشنده مشورت بخواهید و مناسب ترین درجه را انتخاب کنید.

پوسته و تو دوزی کیسه خواب

پوسته‌ی بیرونی یک کیسه خواب معمولا جهت مقاومت بیشتر از نایلون ripstop یا پلی‌استر ساخته شده‌ است. تعداد زیادی از کیسه‌های synthetic-fill با پوششی از پارچه‌ی مقاوم در برابر آب(DWR) روکش می‌شوند. DWR باعث می‌شود تا قطرات آب به جای نفوذ درون کیسه بر روی آن به صورت قطره مانند لیز بخورند. از طرف دیگر تودوزی کیسه خواب با هدف بالابردن رطوبت بدن ایجاد شده است، پس در بخش داخلی DWR کاربردی ندارد.

کیسه خواب با روکشی مخصوص سر

اگر در نقاط سرد مستقر شوید به میزان قابل ملاحظه‌ای گرمای‌ بدنتان را از طریق سر از دست خواهید داد، از این رو بهتر است نیم‌نگاهی به کیسه‌های شبه مستطیلی(semirectangular) با روکش مخصوص سر بیاندازید. این روکش‌های کلاه‌مانند به نحوی ساخته شده‌اند تا از هدر رفت گرمای بدن از طریق سر جلوگیری کنند. ضمنا می‌توانید با قرار دادن پارچه یا لباس در آن یک بالش نسبتا راحت نیز داشته باشید.

جیب‌های اضافه

این جیب‌ها جهت نگهداری وسایل کوچکی همچون پخش‌کننده‌های موسیقی(mp3 پلیر)، ساعت یا لیوان کاربرد دارند و آن‌ها را در مواقع نیاز دم دست شما قرار می‌دهد.

جای مخصوص تشکچه

در برخی از کیسه‌ها قسمت عایق زیرین با یک بخش ویژه جهت متصل شدن به تشکچه جایگزین شده است. نتیجه این می‌شود که در نیمه‌های شب به هیچ وجه تشکچه زیر پایتان جابجا نمی‌شود!

جیب بالش

اغلب ما برای داشتن خوابی راحت حتما نیاز به یک بالش داریم. برخی از کیسه‌ها، با جیب بالش طراحی شده‌اند که این اجازه را به شما می‌دهند تا با چپاندن لباس‌های اضافه در آن برای خودتان یک بالش به نسبت راحت ایجاد کنید. البته می‌توانید به جای این کار یا از خانه بالشی کوچک به همراه بیاورید یا اینکه یک بالش سفری خریداری کنید که حملش نسبتا آسان است.

منبع : سیری در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا