انواع گردشگری

گردشگری کوهستانی

گردشگری کوهستانی اسکی

یکی از فعالیت در زمستان گردشگری کوهستانی اسکی می باشد .در زمستان طبیعت چهره دیگری از خود را نشان می دهد . سردو خشن ولی زیبا ، در این زمان است که کوهستان جولانگاه افرادی است که ارتباطی نا گسستنی با آن دارند . علاقمندان به طبیعت در این فصل با پوششی متفاوت به آن روی آورده و از مواهب ان بهره مند می گردند . شاید اسکی در وهله اول ورزشی لوکس به نظر برسد ولی در واقع رنج گسترده ای از تفریحات برفی در پیش روی علاقمندان قرار دارد . خیل عظیم مشتاقان به برف بازی در جمعه صبح زمستان در پیست آبعلی گواهی است بر این مدغا .

تاریخچه اسکی در جهان

همانطور که عرض شد اسکی کردن در گذشته های دور برای حرکت در برف مورد استفاده قرار می گرفته است اما از نقطه نظر ورزشی یک ورزش جدید محسوب می شود که از تاریخ زیادی به عنوان ورزش برخوردار نیست اسکی بعنوان ورزش در حدود ۳۰۰ سال پیش در شمال اروپا و در بین کشورهای حاشیه کوههای آلپ به عنوان ورزشی زمستانی معرفی شد. در سال ۱۸۷۰ میلادی کشورهای حاشیه کوههای آلپ به طور جدی به اسکی بعنوان یک ورزش پرداختند.

در سال ۱۷۶۵ میلادی کتابی با موضوع تمرینات مختلف اسکی و آموزش آن برای سربازان در کشور نروژ انتشار یافت که پس از مطالعه و یادگیری تمرینات اسکی طی امتحانی که بصورت عملی انجام میدانند به نفرات اول مدال اهدا می شد اما این کتاب و تمرینات آن نبود که ورزش اسکی را به اروپائیان معرفی کرد بلکه در سال ۱۸۸۸ میلادی یک جوان نروژی به نام فریدبوف نانسن تصمیم گرفت که از جنوب جزیره گرینلند تا شمال آن را با اسکی کردن طی کند وی موفق شد در مدت ۴۶ روز طول جزیره ای را که مملو از یخ و برف بود را طی کند که این حرکت نانسن سبب شد که اروپائیان به ورزش اسکی علاقمند شوند.

درست ۵ سال بعد از ماجرای نانسن نروژی اولین مسابقات اروپایی ورزش اسکی در کشور آلمان برگذار شد و پس از در طی چندین سال کشورها اقدام به تاسیس فدراسیون اسکی در کشور خود کردند که میتوان به کشورهای روسیه در سال ۱۸۹۶ ، چکسلواکی ۱۹۰۳، امریکا ۱۹۰۴، آلمان و اتریش ۱۹۰۵ . کشورهای سوئد و فلاند ۱۹۰۸ اشاره کرد.

ورزش اسکی از سال ۱۳۳۰ با پیست اسکی تلو وارد ایران شد . در ابتدا دستگاههای بالابر برای بالابردن اسکی بازان به ابتدای پیست وجود نداشت و ورزشکاران به صورت پیاده بالا می رفتند و اسکی می کردند . با توسعه دستگاههای بالابر و برفکوب ، ورزش اسکی گسترش بیشتری را یافت .
اسکی روی برف شامل اسکی آلپاین ، اسکی صحرا نوردی و اسنوبورد می باشد .

اسکی آلپاین شامل رشته های ماپیچ کوچک ، مارپیچ بزرگ ، اسکی سرعت ، سوپر جی و اسکی ترکیبی می باشد . اسکی آلپاین از معروفترین و بارزترین شاخه های اسکی است .
در رشته صحرانوردی چوب اسکی باریکتر از رشته آلپاین بوده و این رشته مخصوص پیاده روی روی برف است و مسابقات آن از ۱۲۰۰ متر تا ۵۰ کیلومتر است و شامل دو رشته کلاسیک ( روی دو خط موازی مشخص را ه می روند ) و پاتیناژ( مسیر آزاد است ) است . همانند اسکی روی جمن در رشته صحرانوردی رشته ای به نام رول اسکی وجود دارد که اسکی روی آسفالت است و در تابستان انجام می شود . این رشته مدتی است که وارد ایران شده است .

اسنوبورد شامل تخته ای پهن است که دو پا در روی آن قرار می گیرد و شامل رشته های ژیان ، اسلالوم ،ترکیبی و نمایشی است .

یکی از ارکانهای مهم در یک پیست اسکی نوع بالابر آن می باشد بالابرها شامل تله کابین ،تله سیژ ،تله اسکی است .

در ایران ۲۵ پیست اسکی وجود دارد که در استانهای آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، البرز ، اصفهان ، تهران ، چهارمحال و بختیاری ، خراسان رضوی ،زنجان ، فارس ،کهکیلویه و بویراحمد ،مرکزی و همدان قرار دارد . مشخصات پیست های اسکی در بخش های مختلف سایت سیری در ایران آمده است . از بین این پیست ها ۴ پیست بین المللی بوده و در ایران موقعیت ممتازی دارند . برخی از این پیست های اسکی ترتیبی اتخاذ کرده اند تا در فصولی که اسکی روی برف امکان پذیر نیست ، روی چمن در این پیست ها قابل انجام باشد . تجهیزات اسکی روی چمن با اسکی روی برف متفاوت است .

پیست های چمن ایران عبارتند از دیزین در استان البرز ،تاریک دره در استان همدان ، بیجار در استان کردستان ، فندقلو در استان اردبیل و صفه در استان اصفهان است .

کدهای رفتاری

– آموزش اسکی را با مربی آغاز کنید .
– در اسکی به رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از کلاه ایمنی و عینک و … توجه داشته باشید .
– در پیست و در حین اسکی مراقب کودکان باشید .
– اگر تبحر کافی در اسکی خارج از پیست ندارید خارج از پیست اسکی نکنید .
– به توصیه های مربیان در پیست توجه کنید .
– وسایل و مدارک خود را در جیب هایی که زیپ دارند قرار دهید .
– اگر قصد انجام حرکات نمایشی در پیست را دارید توجه داشته باشید که مزاحم بقیه نشوید .
– بهتر است کوله کوچکی از کمک های اولیه همراه خود داشته باشید .
– نوشیدن نوشیدنی های گرم را فراموش نکنید .
– قبل از شروع اسکی عضلات خود را گرم کنید تا مانع از پیچ خوردگی و شکستگی شوید .

چگونگی تاسیس فدراسیون ورزش اسکی در ایران

ورزش اسکی بعد از جنگ جهانی دوم وارد خاورمیانه و کشورمان شد و بیشتر در ارتش با منظور اهداف نظامی رواج پیدا کرد به همین جهت اولین قهرمانان اسکی در کشورمان ارتشی ها بودند و یا هر کسی که به مقام قهرمانی می رسید در ارتش استخدام و مشغول به کار می شد.

اولین مسابقات اسکی در کشورمان در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی میان پرسنل ارتش برگزار شد و در سال ۱۹۴۶ میلادی مصادف با ۱۳۲۵ شمسی فدراسیون اسکی تاسیس شد که در دهه ۲۰ اوج اتفاقات مهم ورزشی آن زمان تاسیس کمیته ملی المپیک و به طبع آن تشکیل فدراسیون های مختلف ورزشی بود که تاسیس فدراسیون اسکی نیز یکی از اقدامات سازمان ورزش آن زمان بود.

منبع : سیری در ایران

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا