معرفی نقاط گردشگری جهان

۱۰ کشور دنیا با سردترین درجه دما

دوست دارید سردترین کشورهای جهان را بشناسید؟ کشورهایی که در هر یک از دو قطب شمال و جنوب یا نزدیک آن هستند، نسبت به کشورهایی که دورتر هستند، آب و هوای سردتری دارند. در این کشورها دما از حداقل ۱- درجه سانتیگراد شروع می‌شود و گاهی اوقات تا ۶۹- درجه سانتیگراد نیز کاهش می‌یابد. در این مقاله، قصد داریم به معرفی سردترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲ با توجه به میانگین دمای سالانه بپردازیم.

۱۰- سوئیس ۴۲٫۹- درجه فارنهایت

سوئیس جز سردترین کشورهای جهان

سوئیس کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که در غرب و مرکز اروپا واقع شده است. این کشور رشته کوه‌های زیبایی دارد که دلیل معروفیت آن هستند. آب و هوای سوئیس معمولا معتدل است. در زمستان دمای هوا به منفی ۲۸ درجه فارنهایت کاهش می‌یابد. در سال ۲۰۲۲، سوئیس از نظر میانگین دمای سالانه، دهمین کشور سرد جهان شناخته شد.

۹- تاجیکستان ۳۸٫۷- درجه فارنهایت

تاجیکستان جز سردترین کشورهای جهان

تاجیکستان کشوری محصور در خشکی واقع در آسیای مرکزی می‌باشد. از شمال و غرب بین قرقیزستان و ازبکستان، از شرق در همسایگی چین و از جنوب در همسایگی افغانستان واقع شده است. ۹۳ درصد از مساحت تاجیکستان از کوه‌ها تشکیل شده است. تاجیکستان دارای آب و هوای قاره‌ای و خشک می‌باشد. این کشور نهمین کشور سرد جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است، و به دلیل خشکی هوا، تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سردی دارد.

۸- سوئد ۳۶٫۷- درجه فارنهایت

سوئد جز سردترین کشورهای جهان

سوئد کشوری است که در شمال اروپا واقع شده و هشتمین کشور سرد جهان می‌باشد. این کشور به دلیل زمستان‌های سرد و طولانی‌اش معروف است. گاهی زمستان‌ها دمای هوا در این کشور به زیر ۲۲- نیز می‌رسد.

۷- فنلاند ۳۶٫۵- درجه فارنهایت

فنلاند جز سردترین کشورهای جهان

فنلاند هفتمین کشور سرد جهان با آب و هوای شمالی است. این کشور تابستان‌های کوتاه و معتدل، و زمستان‌های بلند و سردی دارد. میانگین دمای هوا در زمستان، به خصوص به خاطر هوای سردی که از روسیه وارد کشور می‌شود، به ۴- درجه فارنهایت کاهش می‌یابد. مردم به دلیل طوفان‌های شدید برف و کولاک و بادهای خیلی سرد مجبور به ماندن در خانه می‌شوند.

۶- ایسلند ۳۶٫۱- درجه فارنهایت

ایسلند جز سردترین کشورهای جهان

ایسلند ششمین کشور سرد جهان در سال ۲۰۲۲ است. ایسلند دارای آب و هوای توندرا می‌باشد، به همین دلیل در طول سال کلا سرد است.

۵- قرقیزستان ۳۵٫۹- درجه فارنهایت

قرقیزستان جز سردترین کشورهای جهان

قرقیزستان یک کشور آسیای مرکزی محصور در خشکی واقع در غرب جمهوری چین می‌باشد. این کشور دارای آب و هوای قاره‌ای با تابستان‌های گرم و معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است، و به عنوان پنجمین کشور سرد جهان شناخته شده است.

۴- نروژ ۳۵٫۲- درجه فارنهایت

نروژ جز سردترین کشورهای جهان

نروژ چهارمین کشور سرد جهان در سال ۲۰۲۲ می‌باشد. اکثر نقاط این کشور دارای آب و هوای نیمه قطبی با منطقه کوهستانی دارای آب و هوای توندرا می‌باشند.

۳- مغولستان ۳۳٫۱- درجه فارنهایت

مغولستان جز سردترین کشورهای جهان

مغولستان کشوری کوچک محصور در خشکی واقع در آسیای مرکزی می‌باشد و بین چین و روسیه قرار دارد. این کشور دارای آب و هوای خشک قاره‌ای با تابستان‌های کوتاه و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد می‌باشد. در مغولستان، زمستان‌ها علاوه بر بارش شدید برف و باد، دما نیز به زیر ۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. ماه‌های ژانویه و فوریه، از سردترین ماه‌های سال در این کشور هستند.

۲- روسیه ۲۱٫۹- درجه فارنهایت

روسیه جز سردترین کشورهای جهان

روسیه کشوری پهناور در مرز قاره‌های آسیا و اروپا می‌باشد و به عنوان دومین کشور سرد جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است. روسیه یک ایالت آسیایی محصور در خشکی، و یکی از سردترین کشورهای جهان می‌باشد. دمای این کشور حتی در تابستان‌های داغ حدود ۰۳ درجه سانتیگراد باقی می‌ماند و در زمستان‌های برفی به ۴۰- درجه سانتیگراد می‌رسد.

در این کشور به غیر از ۲ ماه در سال، در بقیه ماه‌های سال نور خورشید وجود ندارد. روسیه دارای آب و هوای قاره‌ای، با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد، برفی و یخبندان می‌باشد.

۱- کانادا

کانادا جز سردترین کشورهای جهان

کانادا، که در همسایگی ایالت متحده آمریکا قرار دارد، سردترین کشور جهان است. اکثرا دمای هوا در این کشور زیر صفر است. آب و هوا در قسمت شمالی کشور توندرا و در قسمت جنوبی، قاره‌ای می‌باشد. ژانویه، سردترین ماه در این کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا