معرفی نقاط گردشگری جهان

۱۰ مورد از کوچکترین کشورهای جهان

وقتی صحبت از بزرگترین کشورهای جهان به میان می‌آید قطعا همه یاد کشور روسیه و چین می‌افتیم. اما کمتر کسی با کوچکترین کشورهای جهان آشنایی دارد.

می‌دانید کوچکترین کشورهای جهان کدامند؟

واتیکان با مساحت کمتر از یک کیلومتر مربع و جمعیت کمتر از ۱۰۰۰ نفر، کوچکترین کشور جهان است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ۱۰ مورد از کوچکترین کشورهای جهان بپردازیم.

۱۰- کشور مالت – با مساحت ۳۱۶ کیلومتر مربع (۱۲۲ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای جهان

مالت یک جزیره‌ی کوچک واقع در جنوب اروپا و متشکل از مجمع الجزایر دریای مدیترانه می‌باشد. موقعیت این کشور در ۸۰ کیلومتری جنوب ایتالیا، ۲۸۴ کیلومتری شرق تونس و ۳۳۳ کیلومتری شمال لیبی قرار دارد. مالت با دارا بودن جمعیت حدود ۴۴۳۳۰۰ نفر و مساحت ۳۱۶ کیلومتر مربع، به عنوان دهمین کشور کوچک جهان از نظر مساحت و چهارمین کشور مستقل پرجمعیت شناخته شده است.

۹- مالدیو – با مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع (۱۲۰ مایل مربع)

مالدیو یکی از کوچکترین کشورهای جهان

مالدیو یک کشور مجمع الجزایر کوچک واقع در شبه قاره هند در آسیا می‌باشد که در اقیانوس هند قرار دارد. این شهر در جنوب غربی سریلانکا و هند و در حدود ۷۵۰ کیلومتری سرزمین اصلی قاره آسیا قرار دارد.

مالدیو از نظر مساحت نهمین کشور کوچک جهان در سال ۲۰۲۲ و کوچکترین کشور آسیایی می‌باشد.

بعلاوه مالدیو از نظر مساحت و با جمعیت حدود ۵۵۷۷۵۱ نفر، یکی از کوچکترین کشورهای مسلمان و دومین کشور کم جمعیت آسیا به‌شمار می‌آید.

۸- سنت کیتس و نویس – با مساحت ۲۶۱ کیلومتر مربع (۱۰۱ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای دنیا

سنت کیتس و نویس در شرق دریای کارائیب قرار دارد و از دو جزیره سنت کیتس و نویس تشکیل شده است. این کشور با مساحت ۲۶۱ کیلومتر مربع، به عنوان هشتمین کشور کوچک جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است. اقتصاد این کشور بر پایه گردشگری استوار است. سنت کیتس و نویس تنها اتحادیه مستقل در کارائیب می‌باشد.

بعلاوه، سنت کیتس و نویس دارای جمعیت تقریباً ۵۳,۱۹۹ نفر است و سالهاست که این جمعیت تقریبا ثابت مانده است.

۷- جزایر مارشال – با مساحت ۱۸۱ کیلومتر مربع (۷۰ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای دنیا

جزایر مارشال در منطقه میکرونزی اقیانوس آرام قرار دارد و به عنوان هفتمین کشور کوچک جهان شناخته شده است. این کشور دارای جمعیت ۵۹۱۹۰ نفر می‌باشد و پایتخت و بزرگترین شهر آن ماجورو است.

۶- لیختن اشتاین – با مساحت ۱۶۰ کیلومتر مربع (۶۲ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای دنیا

لیختن اشتاین کشوری کوچک آلمانی زبان می‌باشد که در کوه‌های آلپ بین اتریش و سوئیس قرار دارد. جمعیت این کشور ۳۸۱۲۸ نفر می‌باشد. مساحت کلی این کشور حدود ۶۲ مایل مربع (۱۶۰ کیلومتر مربع) است. لیختن اشتاین به عنوان ششمین کشور کوچک جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است.

۵- سن مارینو – با مساحت ۶۱ کیلومتر مربع (۲۴ مایل مربع)

کوچکترین کشورها

سن مارینو با مساحت ۶۱ کیلومتر مربع (۲۴ مایل مربع) به عنوان پنجمین کشور کوچک جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است. این کشور کوچک در جنوب اروپا واقع شده و توسط ایتالیا احاطه شده است. سن مارینو در شمال شرقی کوه‌های آپنین قرار دارد و با مساحت ۶۱ کیلومتر مربع و جمعیت ۳۳۹۳۱ نفر به عنوان پنجمین کشور کوچک جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است.

۴- تووالو – با مساحت ۲۶ کیلومتر مربع (۱۰ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای جهان

جزیره‌ی دور افتاده تووالو چهارمین کشور کوچک جهان است که در جنوب اقیانوس آرام قرار دارد. جزایر تووالو بین هاوایی و استرالیا واقع شده‌اند. تووالو متشکل از سه جزیره صخره‌ای و شش جزیره مرجانی می‌باشد.

۳- نائورو – با مساحت ۲۱ کیلومتر مربع (۸٫۱ مایل مربع)

کوچکترین کشورهای جهان

نائورو کشوری جزیره‌ای و کوچک واقع در اقیانوسیه در مرکز اقیانوس آرام می‌باشد. نائورو در لیست ۱۰ کشور کوچک جهان، رتبه سوم را دارد.

۲- موناکو – با مساحت ۲٫۰۲ کیلومتر مربع (۰٫۷۸ مایل مربع)

کوچکترین کشورها

موناکو از شمال، شرق و غرب در همسایگی فرانسه قرار دارد. مساحت موناکو تنها ۲٫۰۲ کیلومتر مربع (۰٫۷۸ مایل مربع) بوده و دومین کشور کوچک جهان به حساب می‌آید.

بعلاوه، موناکو یکی از گران‌ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان است. زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

۱- واتیکان – با مساحت ۰٫۴۹ کیلومتر مربع (۰٫۱۹ مایل مربع)

یکی از کوچکترین کشورهای جهان

سریر مقدس (شهر واتیکان)، مقر کلیسای کاتولیک رومی، به عنوان کوچکترین کشور جهان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است. واتیکان با مساحت کل ۰٫۴۹ کیلومتر مربع (۰٫۱۹ مایل مربع) و جمعیت ۸۰۱ نفر، کم جمعیت‌ترین کشور جهان است؛ که اکثر جمعیت آن را کشیشان و راهبه‌ها از نقاط مختلف جهان تشکیل می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا