جاذبه های گردشگری ایرانمازندران

بهشت لفور

منطقه لفور در استان مازندران

منطقه لفور مجموعه‌ای از دره‌ها و ارتفاعاتی است که در شهرستان سواد کوه شمالی در استان مازندران قرار گرفته‌اند. طبیعت این منطقه‌ی سرسبز تلفیقی از کوه، رود و جنگل است.

این مجموعه شامل ارتفاعات منطقه امام کلا، دره مرزیدره، دره میرارکلا، ارتفاعات اسبوکلا و دره موزین هستند که ارتفاع آنها از غرب به شرق و به سمت رشته کوه البرز افزایش پیدا می‌کنند. این دره‌ها رودخانه‌های کوچک آذر رود، گتو و بولک را ایجاد می‌کنند که در نهایت از پس پیوستن به یکدیگر در پایین دست روستای مرزیدره رودخانه بابل را به وجود می‌آورند. این رود‏‎ تقریبا ۷۸ کیلومتر است که از لفور سر چشمه می‌گیرد و پس از طی این مسیر در بابلسر به دریای خزر می‌ریزد. کمترین عرض این رودخانه ۱۰ متر و بیشترین عرض آن ۸۰ متر است. دبی سالانه این رودخانه در بابل ۳/۵۶۱ میلیون متر مکعب است که کمترین میزان آب دهی آن در ماه‌های تیر و مرداد است. سد خاکی البرز با ارتفاع ۷۲ متر روی این رودخانه احداث شده‌ است که یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه به حساب می‌آید.

آبشار معروف گزو که یکی از بلندترین آبشارهای مازندران است که در همین منطقه‌ جاریست. اما یکی دیگر از زیبای‌های این منطقه جنگل‌های هیرکانی لفور است که محبوب طبیعت دوستان بسیاری است. این منطقه جنگلی با مناظرطبیعی و بکر فوق‌العاده حس و حالتان را عوض می‌کند. در حیات وحش این منطقه گربه جنگلی، اوشگول، سارگپه جنگلی و لوسمار به چشم می‌خورد.

منبع : سیری در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا