خانه / طبیعت گردی / مامن ییلاقی گیاهان نخستین در شمال کشور

مامن ییلاقی گیاهان نخستین در شمال کشور

استان مازندران با توجه به طبیعت بکر و فاصله نسبتا کمی که با تهران دارد اولین مقصد تفریحی محسوب می شود. ما در این مطلب از مجله  گردشگری سپاهان (کوله) قصد داریم تا درباره منطقه ییلاق آغوزحال در مازندران صحبت کنیم. این منطقه شما را به ۱۴۵ میلیون سال پیش می برد درست زمانی که دایناسورها مالک زمین بودند. سفر به این منطقه ژوراسیکی همان چیزی است که شما در فیلم های هالیوودی می بینید اما در کشور خودمان ایران! قطعا سفر هیجان انگیزی می تواند باشد، اگر علاقمند هستید که بیشتر با ییلاق آغوزحال در مازندران آشنا شوید در ادامه همراه با ما باشید، شاید مقصد سفر بعدی شما همین منطقه ییلاقی باشد.

شمال کشور ایران به قطب گردشگری طبیعی و سرسبز کشور معروف است و به هر نقطه از این ناحیه که بروید حال و هوایی دیگر دارد. مناطق ییلاقی جز گزینه های عالی برای سفر در فصل های بهار و به خصوص تابستان محسوب می شود. ییلاق آغوزحال در مازندران یکی از مواردی است که به دلیل آنکه کمتر شناخته شده بسیار دنج و در سکوت آرامش بخشی واقع شده است.

این منطقه ییلاقی در غرب مازندران قرار دارد و طبیعت بسیار زیبا و دلچسبی را در خود جای داده است. برای رسیدن به ییلاق آغوزحال در مازندران جایی سرسبز و دنج باید راهی تنکابن و مسیر جنگل‌های دو هزار و سه هزار بشوید. پس از این که مشاهده تابلو دهستان باید در جاده خاکی به سمت کوهستان بروید تا به آغوزحال برسید.

قطعا سفر به همچین منطقه ای می تواند که از جاذبه ی گردشگری سرسبز و دنج مازندران می تواند تجربه ی منحصربه فردی برایتان باشد.

بیشتر اراضی منطقه ییلاق آغوزحال در مازندران دست «سازمان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع» قرار دارد و لازم به ذکر است که اگر خواستید رحیم‌آباد» جای وسیعی‌است که جنگل دو هزار و ییلاق‌ های آغوز حال در آن قرار دارند، این منطقه مرز گیلان و «قزوین» به‌ حساب می‌آید و بیش ‌تر قسمت ‌هایش ناشناخته مانده است.

جنگل های بکر دو هزار

جنگل ‏‌های انبوه سرسبز و دنج منطقه دوهزار مملوء از درختان راش، ون، چنار و هیرکانی است که در هر فصلی از سال زیبایی های خاص خود را دارند. دره سرسبز دو هزار در جنوب تنکابن و در ارتفاعات البرز غربی موقعیتی خاص را برای رشد گونه های طبیعی به وجود آورده است. اینجا با چشم اندازهای جذابش یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی ایران است و کوهنوردان و طبیعت گردان زیادی را به خود جذب می کند. این جنگل ‌ها آن ‌‌قدر بکر و دست نخورده است که بعضی از مناطق آن جاده‌ ی ماشین ‌رو ندارد و مجبور می ‌شوید پیاده راه بروید؛ البته رویایی‌ ترین پیاده‌ روی‌ تان خواهد بود.

توجه داشته باشید که از هر مسیری که بخواهید می توانید برای جنگل نوردی به سمت جنگل دو هزار بروید، بخش خرم‌آباد در پنج کیلومتری تنکابن ورودی شما است. از خرم‌آباد هر نقطه‌ای را که برای ورود به جنگل انتخاب کنید، باید ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر ماشین ‌سواری کرد تا به ورودی جنگل رسید.

آبشار سرسبز و دنج میلاش

در طول مدت زمانی که به سمت با منطقه ییلاق آغوزحال در مازندران رفته اید، به غیر از لذت بردن از جنگل های این منطقه می توانید به سمت آبشار میلاش واقع در روستای میلاش که جاذبه های گردشگری دنج و سرسبز مازندران محسوب می شود هم بروید. این آبشار بلندترین آبشار شمال ایران است و با ۲۵ متر طولی که دارد در جنگل دو هزار و در یک کیلومتری غرب روستای میلاش قرار دارد. بهترین زمان برای آب ‌تنی در آب زلال میلاش، تابستان‌ های گرم گیلان است. عمق استخر میلاش بیش ‌تر از ۷۰ سانتی‌متر نیست و کف آن با سنگ‌های ریز و درشت پوشیده شده است.

به منظور دسترسی به آبشار سرسبز و دنج میلاش در مازندران می بایست خودتان را با ماشین به سمت این روستا برسانید و بعد حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت از مسیرهای پیاده روی مناسب به سمت این آبشار دیدنی برسید.

مامنگاه گیاهان عجیب و غریب

همانطور که می دانید شما در حال سفر به منطقه ای سرسبز و دنج و جنگلی در مازندران سفر هستید، پس تماشای منطقه ای با صدها درخت راش، چنار و هیرکانی می تواند لذت سفر به این جاذبه ی گردشگری سرسبز و دنج مازندران را برایتان صد چندان نماید. منطقه ییلاق آغوزحال در مازندران به‌ دلیل رطوبت خاص و ارتفاع مناسبی که دارد، مامنگاهی برای سرخس‌ های پیش از تاریخ و گیاهان نخستین عجیب ‌وغریب است که نمونه هایی از آن ها را تنها در موزه‌ های تاریخ طبیعی می توانید پیدا ‌کنید. ییلاق آغوزحال در مازندران جایی بکر و دنج برای گذراندن روزهای تعطیل است. خانه ‌های این ییلاق از چوب راش است و رودها و نهرها در میان آن ها جاری است.

دشت دریاسر تنکابن

دشتی پر از گل، جنگل های انبوه و قله های پوشیده از برف بخشی از زیبایی های یکی از مناطق طبیعی بی نظیر ایران محدوده ای سرسبز و دنج که به نام دشت دریاسر تنکابن شناخته می شود که در فصل بهار، تماشای گل های بابونه زرد که دشت را فرش کرده است در لحظه ای بهشت را پیش روی شما قرار می دهد. این اتفاق هیجان انگیز در اردیبهشت بیشتر ملموس است و به همین دلیل آن را بهشت اردیبهشت ایران می خوانند. اگر به سمت منطقه ییلاق آغوزحال در مازندران رفتید پیاده روی در دشت سرسبز و دنج دریاسر تنکابن که برفراز جنگل های انبوه دو هزار قرار دارد را فراموش نکنید.فصل بهار بهترین زمان سفر به این دشت سرسبز و دنج در مازندران می باشد چرا دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و منظره ای از گل های زیبای بابونه جلوی چشمان شما است.

گلاره خوانین زاده

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

دریاچه تماشایی کیو در لرستان

در خرم آباد دریاچه ی زیبایی به اسم کیو قرار دارد که جذابیت و لطافت …