خانه / معرفی آثار تاریخی / نارین قلعه، بام تاریخی میبد

نارین قلعه، بام تاریخی میبد

نارين قلعه ميبد يزد، يكى از بناهاى تاريخى و باشكوه ايران كهن در دوران ساسانى است كه معمارى و هنر سازندگان آن، موجب تحسين  باستان شناسان و تاريخ دوستان مي شود. اين بناى كهن در سال ۱۳۵۴  با شماره ۳۴۹۰ به ثبت ملى رسيده است.  نارين قلعه كه در بين گذشتگان به نام دژ دالان نيز شهرت داشته،  روى تپه اى مرتفع احداث شده است كه با قرارگيرى بر آن مى توان به تمامى شهرستان ميبد و اطراف آن اشراف داشت. باستان شناسان و  معماران، مساحت اين بناى تاريخى را كه قدمت آن به دوران اشكانى و  پيش از اسلام مي رسد، بالغ بر ۳ هكتار در بخش شاه نشين و در بعضى  منابع ۱۵ هزار مترمربع عنوان كرده اند كه به نظر اين عدد، به بخش شارستان آن مرتبط است. معماران و طراحان سازنده اين اثر ايران كهن، قلعه ميبد را به صورت هفت طبقه و به گونه اى احداث كرده اند كه از برج و باروها و دربندهاى مختلفى تشكيل شده است.

نارین قلعه یا كهندژ در شهر باستانی میبد بر فراز تپه ای بلند بنا شده و بر تمامی ‌شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. این دژها در پیش از اسلام و در دوران ماد، هخامنشی و اشكانی ساخته شده و بناهایی تك و پر تراكم بودند كه بر فراز تپه‌های طبیعی یا مصنوعی می‌ساختند. نارین قلعه میبد یك كهندژ است و از بناهای باستانی خشتی بازمانده در ایران است، علی رغم گزندهای روزگار هنوز پا برجاست و می‌توان آن را نمادی از هویت تاریخی و فرهنگی استان یزد دانست.

بخش اصلی و كهن قلعه در بخش بالایی مجموعه قرار دارد. بنا نشان می‌دهد كه بارها تعمیر شده است. به نظر می‌رسد بخش‌های پایین تر را در دوره‌های جدیدتر ساخته اند. در حیاط مركزی دژ، آثار ساخت و سازهای آجری و ساروج نیز دیده شده است. دیوار اصلی دژ را روی یك پلان گرد پی افكنده اند كه گرداگرد آن را خندقی پهن فرا می‌گرفته و بخش بزرگی از آن بر جای است. درگاه اصلی دژ در بلندی دو متری زمین در دیوار بیرونی تعبیه شده بوده است. در و دالان اصلی دژ دارای برج نگهبانی و تأسیسات دفاعی ویژه ای بوده است. شاخص‌ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم در میبد بنای باستانی نارین قلعه است. این بنا از یك دید بیانگر پیدایش تحول بنیادی در ساختار اقتصادی و اجتماعی و ایجاد مركزیت سیاسی قدیمی ‌در منطقه می‌باشد. نارین قلعه دارای ارزش های تاریخی، جغرافیایی، معماری، شهرسازی، سیاسی، نظامی‌، مذهبی و اسطوره ای است.

مجله اینترنتی گردشگری سپاهان (کوله)

آناهیتا جعفری

درباره mahmoodi

مشاهده بیشتر

شاهکار هنر و معماری ایرانی مقصد شب گردی

باغ فتح آباد کرمان، باغی تاریخی که یکی از مشهورترین دیدنی های کرمان به حساب …