اصفهان گردی

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

همراه با یک گروه فرانسوی برای بازدید از مسجد جامع عتیق یا همان مسجد جمعه راهی شدم. این مسجد یکی از بناهای مهم تاریخی در ایران به‌شمار می‌آید؛ چراکه بیش از هزار سال قدمت دارد و در دوره‌های مختلف قسمت‌هایی به آن اضافه‌شده است؛ ازاین‌رو به‌نوعی موزه معماری ایرانی به‌شمار می‌آید؛ چراکه سیر تکامل معماری دوران اسلامی که آمیختگی‌های اساسی با معماری قبل از اسلام دارد به طرز شگفت‌انگیزی در آن قابل ‌مشاهده است؛ همچنین این بنا از طرف یونسکو به ثبت جهانی رسیده و میراث جهانی به‌شمار می‌آید.

برای تهیه بلیت که مراجعه کردم حضور دختر جوانی توجه مرا جلب کرد. به نمایندگی از تعدادی کودک که همراه با مادرانشان به مسجد آمده بودند داشت بلیت تهیه می‌کرد. ازآنجا به بعد هرازگاهی این گروه را دیدم که همان دختر جوان با زبانی ساده و کودکانه درباره قسمت‌های مختلف مسجد در حد فهم و تحمل بچه‌ها برایشان توضیح می‌داد.

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

طبق معمول آخرین محل بازدید یعنی گنبد تاج‌الملک را توضیح دادم و همراه گروهم به حیاط برگشتیم تا چند دقیقه وقت آزاد داشته باشند. دوباره با همان کودکان روبه‌رو شدیم. این بار به‌نوعی متفاوت: بساط نقاشی خود را در حیاط پهن کرده و مشغول نقاشی بودند! تعدادی از گردشگران خارجی هم که برای بازدید مسجد آمده بودند دورشان جمع شده بودند و با هیجان از آن‌ها عکس می‌گرفتند. ما هم به جمعشان پیوستیم و دقایقی به تماشای کار آن‌ها نشستیم.

قبل از این گروه‌های زیادی از هنرآموزان را در مسجد موقع بازدید دیده بودم: بیشترشان نوجوانانی از هنرستان یا دانشجویان دانشگاه هنر بودند که برای نقاشی یا طراحی آمده بودند؛ ولی این اولین بار بود که با این گروه سنی روبه‌رو می‌شدم. از طرفی برای گروه همراهم که شهرشان پاریس در دنیا به‌عنوان مهد هنر و شهر هنرمندان شناخته می‌شود نیز دیدن آن هنرمندان کوچک بسیار جالب بود؛ چراکه ایران را به‌رغم تمام تبلیغات منفی این بار از دریچه هنر نیز متفاوت می‌دیدند و این تجربه برایشان خوشایند بود.

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

همه ما باور داریم آموزش از سنین پایین منجر به نهادینه‌شدن دانش و فرهنگ می‌شود. از سویی خلاقیت‌ بخشی جدانشدنی از هر نوع آموزش است. از آن روز و همیشه خلاقیت آن دختر جوان که مربی نقاشی این کودکان بود تحسین کرده و می‌کنم، این خانم خلاق با برگزاری کلاس نقاشی در این یادگار باعظمت تاریخی، هم‌ کلاس درس خود را از کلیشه‌ها دور کرد، هم کودکان نسل جدید را با ریشه‌های بیش از هزارساله خود پیوند داد، هم اشتیاق به گردشگری و آمیختن آن با فرهنگ و هنر را در آن‌ها ایجاد کرد.

به زندگی، فرهنگ، هنر و گردشگری نگاهی نو داشته باشیم!

نگاهی نو به گردشگری / یادداشت های یک راهنمای گردشکری

نویسنده : مرضیه فرزانه / کارشناس ارشد گردشگری

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا