جاذبه های گردشگری ایران

بندر گواتر

بندر گواتر در چابهار

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان می رسد، بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته که چندصباحی است برای سرمایه گذاران کشورمان نامی آشنا گشته است.

گواتر، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان می درخشد. گواتر برگوشه یی از گستره این خاک دوست داشتنی همچنان ایستاده است و خوش می درخشد.

پیرمردی از اهالی منطقه رونق گذشته گواتر را این چنین تصویر می کند:

بعد از اسلام این سرزمین «مکران» نام گرفت که درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مکران » معروف است. بندر گواتر درهمین مکان و درانتهای جاده فرعی مشرف به خلیج گواتر قرار گرفته است و صیادان در فصل صید در داخل کپرها به استراحت پرداخته و درزمان مناسب از شبانه روز دل به دریا می زنند تا تور خود را از ماهی های ذی قیمتی چون شیر و شوریده پرکنند. گواتر که در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است هم اکنون به یکی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است. گواتر یکی از زیبای ترین سواحل ایران زمین را به خود اختصاص داده ، جنگل های حرا از یک طرف، جز و مد زیبا از سوی دیگر و حرکت خرامان خرامان خرچنگ ها بی شمار بر ساحل شنی این خطه از چابهار زیبایی چندانی بخشیده است. گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می رود. در سمت ایران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر می‌ریزند. آغاز این خلیج در سمت خاوری دماغه جیوانی است و پایان آن در سمت باختر در نقطه‌ای به نام پسابندر است.

منبع: سیری در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا