اصفهان گردی

۹ مکان دیدنی و تاریخی اصفهان

مکان های دیدنی و تاریخی اصفهان | یک ضرب المثل قدیمی ایرانی هست که می‌گوید اصفهان نصف جهان است. اصفهان، بی‌شک یکی از زیباترین نقاط ایران و حتی جهان است. در این مقاله از گردشگری سپاهان کوله شما را با جاهای دیدنی اصفهان نصف جهان آشنا خواهیم کرد.

۱- میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان یا امام، یکی از مصادیق شگفت‌انگیز هنر معماری در عصر صفوی و یکی از دیدنی های اصفهان است. سالانه، گردشگران خارجی بسیاری برای دیدن و کشف نقاط مختلف این اثر تاریخی زیبا به اصفهان می‌روند. میدان نقش جهان در یونسکو به ثبت جهانی هم رسیده است.

هر گوشه از نقش جهان، شاهکاری را به‌نمایش می‌گذارد: مسجد شیخ لطف‌الله، عالی‌قاپو، مسجد شاه و سَردر قیصریه که به بازار بزرگ اصفهان باز می‌شود.

میدان نقش جهان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که باید هر بخش آن را با دقت بازدید کرد و قدمت آن را شناخت. برای خروج از میدان نقش جهان، اصلا عجله نکنید.

تازه بعد از اینکه بازدیدتان از آثار تاریخی آن تمام می‌شود، وقت آن می‌رسد که روی چمن‌های اطراف بنشینید و از حضور مردمی که برای پیک‌نیک آمده‌اند لذت ببرید. صدای بازی بچه‌ها، خنده و شادی خانواده‌ها و کالسکه‌هایی که گردشگران را دور میدان می‌چرخانند، فوق‌العاده شادی‌بخش و جذاب است.

میدان نقش جهان

۲- بازار بزرگ اصفهان

از سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان هم می‌توانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم خیلی لذت‌بخش است. زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی و… . این بازار دیدنی در قرن ۱۱ بنا شده و به مسجد جامع این شهر منتهی می‌شود.

بازار بزرگ اصفهان

۳- مسجد جامع اصفهان

با قدم زدن در مسجد جامع، احساس می‌کنید در میان صفحات کتابی تاریخی قدم می‌زنید. واقعا هم همین‌طور است. مسجد جامع از قرن ۸ تا ۲۰ میلادی، شاهد تغییرات تدریجی گوناگونی بوده است.

مسجد جامع اصفهان در طول تاریخ و با روی کار آمدن سلسله‌های مختلف تغییراتی کرده است. به همین خاطر در هر نقطه از آن می‌توان شاهد سبکی متفاوت بود. مسجد جامع اصفهان ۴ ایوان دارد و بی‌اغراق، یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که نباید تماشای آن را از دست داد. در واقع، مسجد جامع، معجونی است از هنر معماری ایرانی زیر یک سقف.

مسجد جامع اصفهان

۴- مقبره‌ی علامه مجلسی در اصفهان

در قسمت شمال غربی مسجد جامع، مقبره‌ی علامه مجلسی واقع شده است. علامه مجلسی که فقیهی شیعه در دوران صوفی بوده در اثر معروف خود بحار‌الانوار، مجموعه‌ای از احادیث حضرت محمد (ص)‌ را در ۱۱۰ جلد جمع‌آوری کرده است.

فضای مقبره بسیار جالب توجه است؛ برخی در گوشه‌ای می‌نشینند و دعا می‌خوانند و برخی هم به طواف ضریح مشغولند.

مقبره‌ی علامه مجلسی در اصفهان

۵- چهل ستون اصفهان

چهل ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کاخ چهل‌ ستون در غرب میدان نقش جهان قرار دارد. این مکان دیدنی که از کاخ‌های سلطنتی دوره‌ی صفوی است در سال‌های دهه ۱۶۰۰ میلادی تأسیس شده.

شاه‌عباس دوم، آن را تکمیل کرده و به‌عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان ویژه‌ی خود از آن بهره می‌برده است. این بنای دیدنی ۲۰ ستون دارد که با انعکاس تصویرشان در حوض بلند مقابل عمارت به چهل ستون بدل می‌شوند.

چهل ستون اصفهان

۶- سی و سه پل

از سمت جنوب چهل ستون، خیابان چهارباغ را پایین بروید تا چشم‌تان به جمال سی‌وسه پل روشن بشود. این بنای زیبا روی روخانه زاینده‌رود ساخته شده است. البته، این روزها، زاینده‌رود به‌دلیل خشک‌سالی و استخراج آب، آن‌قدرها هم زاینده نیست، اما هنوز هم زیبایی‌های سابقش را دارد.

سی‌وسه پل، ۳۳ طاق دارد که می‌توانید زیر آنها بنشینید و در صورت پرآب بودن، پاها را در زاینده‌رود فرو کنید.

سی و سه پل

۷- پل خواجو

در شرق سی‌وسه پل و روی رودخانه زاینده رود، اثری دیگر از دوران شاه عباس دوم دیده می‌شود که نامش پل خواجو است. در میانه پل، بنایی مخصوص به استراحت شاه بنا شده بوده است. مثل سی‌وسه پل، پل خواجو هم دو طبقه است.

روی پل خواجو همیشه اصفهانی‌های باصفایی هم هستند که یا زیر آواز می‌زنند یا با خواندن اشعار زیبای فارسی، حال‌و‌هوایی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کنند.

پل خواجو

۸- محله‌ی جلفا اصفهان

در کنار رودخانه‌ زاینده رود، در سمت میدان نقش جهان، محله‌ی زیبای جلفا قرار دارد. محله‌ی جلفا، محله‌ای ارمنی‌نشین است و در سال ۱۶۰۶ میلادی تحت نظارت شاه‌عباس ساخته شده و نشان‌دهنده‌ی تنوع فرهنگ و دین و… در ایران است.

کلیساها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی جلفا هم بی‌تردید ازجمله جاهای دیدنی اصفهان هستند.

محله‌ی جلفا اصفهان

۹- کلیسای وانک

کلیسای وانک در مرکز محله‌ی جلفاست. نقاشی‌های دیواری این کلیسا، داستان‌های انجیل را روایت می‌کند. شاید نمای بیرونی آن چندان جلب توجه نمی‌کند، اما درون آن واقعا خیره‌کننده و متفاوت است.

تصاویر و طرح‌های این کلیسا، آن‌قدر زیباست که باید از همه‌ی آنها عکسی گرفت و در قابی زیبا، آن را ثبت کرد.

کلیسای وانک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا