خانه / اخبار حوزه میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی / مرمت مجلس پذیرائی شاه عباس دوم در چهلستون
پایان عملیات مرمت مجلس پذیرائی شاه عباس دوم در چهلستون

مرمت مجلس پذیرائی شاه عباس دوم در چهلستون

پایان عملیات مرمت مجلس پذیرائی شاه عباس دوم در چهلستون

مدیر گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت دیوار نگاره مجلس پذیرائی شاه عباس دوم در چهلستون اصفهان خبر داد.

به گزارش گردشگری سپاهان (کوله) به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، هادی اله یاری  با اعلام این مطلب گفت: به دنبال مطالعات و بررسی های صورت گرفته بر روی دیوار نگاره های تالار زمستانی کاخ چهلستون، حفاظت و مرمت تزئینات دیوارنگاره های نقاشی تالار زمستانی کاخ موزه چهلستون از سال ۱۳۹۸ آغاز شد.

او در همین زمینه افزود:

عملیات حفاظت و مرمت تابلوی نقاشی مجلس پذیرائی شاه عباس دوم از دو بخش شامل: مرمت تزئینات نقاشی گل و بوته ای همراه با نقوش جانوری و همچنین مرمت تزئینات دیوارنگاره اصلی با عنوان مجلس پذیرائی شاه عباس دوم صفوی از ندر محمد خان پادشاه ترکستان است که با تکنیک رنگ و روغن و با هنر نگارگری کار شده است.

مدیر گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در خصوص دلایل انجام عملیات مرمتی بر روی این دیوار نگاره نفیس اظهار داشت:

بررسی ها نشان می داد که آسیب های متعددی ناشی از جریان هوا و وجود گرد و غبار و همچنین آلاینده های شیمیایی و ایجاد ترک در حاشیه تزئینات و پست شدن تدریخی خواص لایه های رنگ بر روی این اثر منحصر به فرد تاریخی ایجاد شده بود.

او در خصوص عملیات مرمت این دیوارنگاره همچنین گفت:

این عملیات به مدت ۲ ماه توسط مرمتگران حوزه امانی اداره کل شامل: غبارزدائی و تمیز کاری سطح دیوارنگاره، تثبیت لایه های رنگ، تمیزکاری لایه های رنگ و استحکام بخشی لایه های زیرین در بخش های مختلف و همچنین موزون سازی رنگ با رعایت اصل برگشت پذیری، انجام پذیرفت.

درباره رضا.خ

مشاهده بیشتر

بازار گل و گیاه ارغوان

بازار بین المللی گل و گیاه ارغوان افتتاح می شود

بازار بین المللی گل و گیاه اصفهان تحت عنوان « بازار ارغوان » در ۱۴ …